На всеки от нас се е случвало да повишава тон по време на спор. Може би сте попадали в свади с несговорчиви съседи, с твърдоглав колега или с несъобразителна съквартирантка. Каквато и да е причината за спора, понякога стигаме до степен, в която виковете надделяват над аргументите. Оказва се, че крясъците по време на разправиите не само намаляват ефективността на думите ни, но показват и липса на увереност, че можем да въздействаме върху отсрещния човек.

Хората често са сигурни в съжденията си и викането по съседи, познати или колеги идва от неумението да убеждаваме околните, смятат психолозите. Много проучвания показват, че когато става въпрос за качества като креативност, морал, атлетични способности, повечето хора възприемат себе си като по-значими от останалите. Това самочувствие обаче не покрива начина, по който възприемаме собствените си социални умения и преценката на хората за нас.

Снимка: iStock


Подценяваме способността си да убеждаваме околните
Често подценяваме способността да въздействаме на другите – нещо, което вълнува психолозите от десетилетия. Проучванията показват, че хората са склонни да приемат, че другите не изпитват интерес към тях, докато е точно обратното. Хората често смятат, че непознатите не ги харесват и са убедени, че много трудно непознат човек може да бъде убеден да откликне на някаква тяхна молба.

Именно това е причината за виковете по време на спор. Докато вярваме, че сме по-информирани и способни от събеседника си, както и безпристрастни, това усещане ни кара да смятаме, че на всяка цена трябва да бъдем чути.

Снимка: iStock

Но в същото време ние вярваме, че притежаваме способността да убеждаваме околните, създавайки несигурността в себе си, че никой не се вслушва в нас. Тогава повишаваме тон, защото мислим, че само това е начинът да накараме другите да се чуят аргументите ни.

Целия материал можете да прочетете във Frida.bg