При ултразвуковото изследване се използват високочестотни звукови вълни, които от десетилетия са в услуга на практикуващите лекари по света. Целта е да се получат образи, от които обучените специалисти получават информация за вътрешните органи, тъкани и за кръвния поток. 

Звуковите вълни на апарата не се чуват. Самото изследване е

възможно най-щадящия диагностичен метод за тялото и психиката на пациента.  

При него няма облъчване, както при рентгеновото и томографското изследване. Няма шум, както е при ядрено-магнитния резонанс.

Преди 30 години у нас беше привилегия да отидеш на видеозон - такива бяха единични в София. Днес има много специалисти и апарати, с които работят гастроентеролози, ендокринолози, нефролози, акушер-гинеколози, кардиолози, флеболози и т.н. Почти във всяка специалност намира място това изследване. Много удобен метод е ултразвука,

за да се огледа растящия плод в майката и да се види развитието на бебето в периода на бременността. 

Ултразуковото изследване е изключително безопасно и може да се провеждат многократно. 

Накрайникът или трансдюсерът се поставя върху кожата и при включването му пулсации от звукови вълни се изпращат в тялото към конкретен орган.

Ехо-вълните от тъканите се улавят от трансдюсера и се препращат към апарата.

Там компютърно те се анализират и конвертират в образи, които в реално време може да бъдат разгледани от специалиста, а и от пациента. Тази информация показва формата, размерите на органите и тяхната структура. 

Ултразвукът позволява наблюдение на придвижването на иглата, напр. при вземане на биопсия. Още по-информативни са данните, които се получават при изследване на кръвоносните съдове и кръвния поток, за което може да прочетете тук>>>.