Oт момента, в който се събудим, ние започваме да взимаме решения. Независимо дали са свързани с това какво ще ядем, облечем или как да избегнем трафика и по-бързо да заредим телефона. Тези прости избори не изглеждат като тежки задачи, но редица проучвания сочат, че всъщност претоварват мозъка и ни карат да се чувстваме постоянно уморени.
Според експертите това се дължи на натрупването на глутамат - най-разпространеният невротрансмитер в мозъка, необходим за неговото правилно функциониране. Невротрансмитерите са химически пратеници, които възбуждат или стимулират нервна клетка, което я прави способна да получава критична информация.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
След вземане на решение глутаматът се задържа, натрупва се и "задръства" мозъка - а ефектът се влошава след вземане на още нови решения, пише Daily Mail.
ЗАЩО СЕ ЧУВСТВАМ ИЗМОРЕН?
Откритието на експертите от Paris Brain Institute във Франия е направено след проучване, в което измерват нивата на глутамат в мозъка и влиянието му върху изпълнение на трудни задачи. За целта 40 души решават задачи за запаметяване в продължение на шест часа, а реакциите им са наблюдавани чрез скенер. На 14 от тях са дадени по-лесни задачи, а на 26 - по-трудни.
Любопитното е, че в края на предизвикателството и двете групи имат еднакви нива на глутамат в сравнение с началото на експеримента. Това показва, че именно количеството на задачите предизвиква умствената умора, а не нивото на тяхната трудност. Хората, които изпълняват по-трудните задачи, имат чисто физически признаци на умора, като например разширени зеници, което не е характерно за групата, изпълняваща лесните задачи.
Натрупаната умора при вземане на решения влияе реално на способността да мислим трезво. Факт е, че в по-ранните часове на деня човек е склонен да взима по-рационални решения, отколкото следобед и особено късно вечер.
РЕШЕНИЕТО
А начинът, чрез който може да възстановим баланса на нивата на глутамат в мозъка и да намалим усещането за умора като цяло е съвсем прост. И това е добрият сън. При това не само нощният, но и кратките следобедни дрямки са от голяма полза.
Не без значение са и малките почивки между дневните задължения, които със сигурност ще "презаредят" мозъка.