Със затоплящото се време и все по-честите излизания на терасата и в градината, много хора се питат има ли опасност да бъдат заразени с коронавирус чрез ухапване от комар. Още повече, че всички знаем, че насекомите са преносители на различни вируси като Зика, Чикунгня и Западно-нилската треска. Но какво може да се каже за пренасянето от тях на новия COVID-19?
Последните новини за коронавируса и животните бяха свързани с пренасянето му от хора към животни. В зоологическата градина в Бронкс бяха доказани случаи на тигри с COVID-19 след контакт със заразени хора.
Смята се, че вирусът, който причинява COVID-19, се разпространява главно от човек на човек чрез капчици, произведени от заразен човек, който кашля или киха. Възможно е да се разпространи и чрез повърхности, върху които заразен е кихал или кашлял. В този случай здравият човек следва да докосне повърхността, а след това и носа, устата или очите си, за да внесе заразата в своя организъм.
Точно тук се появява въпросът - ако комар ухапе заразен с коронавирус човек, след което направи същото с незаразен, може ли вирусът да бъде разпространен по този начин?
“Няма данни за разпространение на коронавирус чрез комари“, заявява д-р Мери Шмит, специалист по инфекциозни болести и вътрешна медицина, пред Fox News. „Ако това беше път на предаване, щяхме да го видим в Близкия изток, където респираторният синдром на Близкия изток (MERS), причинен от коронавируса, присъства в продължение на 6 години.“
Шмит се позовава на изследване, според което, ако комарите ухапят заразен човек, вирусът може да бъде открит до един ден в насекомото. За да бъдат комарите заплаха за хората, ще трябва да се случат редица конкретни събития, допълва д-р Шмит.
„За да се случи това в реалния живот, комарите трябва да се сдобият с вируса по време на хранене; след това вирусът претърпява репликация в тъканта на червата, разпространява се към вторичните места на репликация, включително в слюнчените жлези, и в крайна сметка се освобождава в слюнчените секрети на членестоногите, където той може да бъде предаден на гостоприемника (човек) по време на последващо хранене“, казва още Шмит.
Според нея комарите трябва да продължат да бъдат наблюдавани. Американската асоциация за борба с комарите (AMCA) също заяви, че ще продължи да наблюдава ситуацията съвместно със служители на министерство на здравеопазването.
Добавяме и категоричното мнение, което Световната здравна организация (СЗО) изрази в края на февруари по темата. „Към днешна дата няма информация или доказателство, което да предполага, че новият коронавирус може да бъде предаден чрез комари.“