#Когато детето повръща
1. Помогнете на детето да измие устата си с вода. След повръщане в устата остава кисел вкус, така че може да го поощрите и да си измие зъбите. Ако детето е толкова малко, че не може да се измие, дайте му да пие малко вода.
2. Често след повръщане детето е потно. Попийте потта и го оставете да почива. Ако му се спи, оставете го да заспи, като често проверявате дали всичко е наред.
3. Ако детето е кърмаче, можете да продължите с кърменето. Ако повръщането се появи отново, обадете на педиатъра.
4. Ако детето е по-голямо, не е добре да му давате в следващите дни мляко, млечни продукти и мазни храни, тъй като те не се приемат добре от разстроения стомах.
5. За да не се дехидратира детето, давайте му да пие повече вода. Плодовите сокове и газираните напитки трябва да се избягват.
6. Веднага след повръщането не трябва да се пият големи количества течности, защото това може да доведе до ново повръщане. По-добре е да се пият малки дози през кратки интервали.
7. Водата не трябва да е много студена. Ако детето иска нещо студено, не е проблем да му дадете ледена близалка или бучка лед.
#Как да се справим с дехидратацията
Ако повръщането е комбинирано с диария, дехидратацията е още по-голяма. Ако това състояние продължи повече от няколко дни, обадете се на лекаря.
Възможно е педиатърът да ви предпише карбохидрати и електролити, които се добавят към водата, за да се възстановят солите в организма.
#Как да разберем дали детето се нуждае от повече течности
Наблюдавайте детето колко често ходи до тоалетната и дали пие течности.
Ако детето плаче без сълзи, това също може да е знак за дехидратация.
Проверявайте устата – вътрешната част на устните и устата трябва да са влажни и розови. Езикът трябва да е влажен и да има слюнка.