Плесените се забелязват, когато формират своите колонии от милиони микроскопични гъбички. Най-любимите им места са ъглите на стаите и баните, в таваните и мазета, върху плодовете, зеленчуците, хляба, върху почти всяка повърхност. Първото условие за бурното им развитие е наличие на висока влажност над 65%. На цвят някои плесени са с очарователни цветове, но повечето са сиви и черни с неприятен мирис на мухъл. Плесените са много устойчиви. Те поемат нужните хранителни вещества от всевъзможни повърхности. Размножават се със спори, чиято виталност няма равна - оцеляват и след радиоактивно облъчване. 

Спорите им са причина за развитие на алергия към плесени. Алергичните хора към плесени страдат от постоянна хрема и запушен нос със затруднено дишане, хъркане или кашлица. Усложнението на тази алергия води до бронхиална астма. 

Плесените са много опасни заради отделяните от тях токсини. Те са доказани канцерогени, например жълта плесен (Aspergillus flavus). Тези плесени се развиват върху  някои от масово консумираните храни: фъстъци, царевица, зърната на соята, кафето, какаото. Опасен е особено афлатоксинът. Затова не бива да се консумират изрязани плодове или зеленчуци с видима плесен върху тях. Лекомислено е да се изреже само нападнатата част от храната и да се изяде "здравата”, защото ако се погледне под микроскоп ще се види, че целият плод е обхванат от хифите на плесените, които са невидими. Изключение може да се направи с кашкавала, от който може да се изреже заразената и малко от незаразената част, но трябва да се консумира само след термична обработка.

 

Снимка:Thinkstock/Getty Images

Справянето с плесените у дома е възможно:

- Чрез редовно проветряване на жилището.

- Подсушаване на конденза от влага по прозорците. 

- Третиране на ъглите и местата, където се е появил мухъл с белина, кислородна вода, разтвор на сода за хляб или с оцет. 

 

И както всичко в нашия дуалистичен свят, от плесените има и полза. В кръговрата на веществата те трансформират мъртвата органична материя и пречистват по този начин биосферата от по-сериозни проблеми. Редица лекарствени средства са произвеждат от плесени, например  пеницилинът и първият статин срещу висок холестерол. Прословутите френски сирена се произвеждат по технологии с включване на селектирани плесени.