Как и защо целуваме е тема, с която се занимават няколко науки - психология, социология и медицина. Като израз на любов целувката е възхвалявана в литературата, изобразителното изкуство, филмите и особено в поп - музиката. Вълнуващите дългогодишни двойки, които са съхранили своята любов във времето, се характеризират с изключителна, физическа привързаност. Може да предположим, че сексът при тях е намалял, но най-щастливите двойки продължават да показват някаква форма на физическа привързаност до края на живота си.

Смята се, че честото целуване с дълги целувки подобрява здравето, издига благополучието и заздравява интимната връзка. Физическият акт на целуване активира парасимпатиковата нервна система - контролният механизъм в тялото, който доминира, когато сме в спокойна и комфортна среда.

Учените предполагат, че целуването обуздава стреса и този ефект от целувките би могъл да понижава холестерола. Затова, романтична вечеря за двама, макар и да включва някои храни с доста висок холестерол, например, шоколадово суфле, ако двойката завърши вечерта с достатъчно продължителни целувки, холестеролът им няма да е в състояние да повреди сърдечно-съдовите им системи.

В американско проучване през 2010 г. на доброволци във възраст от 19 до 67 години е било препоръчано да се целуват, както се целуват на деня на влюбените - по-често и по-дълго. Имало е и контролна група – без инструкции. В края на проучването групата, в която хората се били посъветвани да се целуват по-често и по-дъло заявили, че се чувстват с по-малко стрес и по-доволни от връзката си. От кръвните изследвания в начало и в края на проучването, нивата на холестерола на целуващите се също били по-ниски.

Продължава как целувките влияят на хормона окситоцин >>>

В следвато проучване върху 100 души в полово зряла възраст са били помолени доброволци писмено да оценят привързаността си към техните партньори. Например, за да се измери седемдневната им обич те трябвало да отбелязват с твърдения: "Аз изразих много обич днес", "Днес получих много обич", "Хората винаги ми казват колко много ме обичат и се вълнуват за мен" или "Всеки, който ме познава, ще каже че съм доста привързан/а". След стресиращи задачи, например, гледане на видео със семейни конфликти, са правени биохимични изследвания на нивото на хормона окситоцин. Този хормон повишава радостта и усещането за добро настроение, а също така понижава нивото на кортизола – хормонът на стреса. При хората, които се оценили високо като привързани и любящи, стойностите на окситоцин били положителни. Това означава, че любящите участници са били способни физиологично да се справвят с напрежението. В стесовите ситуации те били напрегнати, но по-бързо успели да се възстановят в сравнение с хората, които имали ниски себеоценки за обич в ежедневието.  

Двете проучвания дават ново значение на термина "здрава връзка", а именно, че целуването подобрява както интимните взаимоотношения, така и извън тях намалява риска от сърдечно-съдови заболявания, и прави хората по - стресоустойчви.

Ако сте в добра дългогодишна връзка, поуката е: "Целувайте се по-често". Ако ли не, изразявайте обич и по друг начин, което също стимулира физиологичен отговор като антистрес. 

Свързана статия: