Независимо дали живеете сами или се грижите за цяло семейство, разходите за храна се натрупват бързо. Когато предпочитате прясна и здравословна храна, всичко струва повече и мотивацията ви може бързо да изчезне. Освен ако не се научите да планирате бюджета си. 

Предлагам ви няколко изпитани начина да намалите разходите си още тази седмица:

Пресметнете седмичните си разходи за храна

Възможно е да не знаете колко точно са разходите ви за храна. В продължение на седмица си записвайте похарченото в магазини, кафета, ресторанти и сложете чертата. Така ще може да оцените колко спестявате - след като въведете мерките по-долу.

Винаги пазарувайте с план

Преди да се отправите към супермаркета, направете списък с нужните продукти за рецептите, които сте планирали. Така няма да купите излишни продукти и ще можете да се възползвате максимално от трайните продукти, които имате у дома. 

Купувайте трайните продукти на едро

Може да спестите сериозно от купени на едро бобови, варива и други. Много по-изгодно е да купите голяма разфасовка зехтин на едро, отколкото малките бутилчици в магазина за здравословни храни. Преценете кои трайни храни ползвате често и се запасете с тях. 

Купувайте сезонни продукти от пазара

Много по-изгодно е да се купи тиква през есента, отколкото домати през зимата. Възползвайте се от даровете на природата – местните сезонни продукти са не само по-пресни, но и по-богати на хранителни вещества от вносните. Когато се ориентирате към сезонни продукти давате възможност на организма ви да се зареди точно с тези вещества, които са му нужни в момента.

‘’Разтегнете’’ месото

Майка ми се шегуваше, че нейна приятелка готви едно пиле 3 пъти и това е напълно по силите на всяка домакиня. Може да го сварите, за да направите хранителен бульон, а след това от част от месото да сготвите пиле със зеленчуци, а от друга фрикасе или добавка към салата. У дома запазваме всички кости, останали на трапезата, за да приготвяме бульони.

Изберете си любими рецепти

Лесно е да си набележите няколко рецепти, които да са в бюджета ви, а да се харесват и на вас, и всички у дома. Огретен от карфиол е по-малко от лев за порция, домашна пица е по-малко от 2лв. за порция – отделете няколко икономични и вкусни рецепти и да ги приготвяте по-често.


Не пазарувайте на празен стомах

Гладът и липсата на почивка са двата фактора, които най-често ни карат да действаме импулсивно, като например да купуваме готови храни, полуфабрикати и скъпи малки бурканчета, внесени от чужбина. Хапнете преди да се отправите към магазина, на глада ‘’очите са големи’’. Така ще вземете само каквото ви е наистина необходимо.

Не разчитайте на марките

Често една стока може се предлага от няколко марки. По-рекламираните и по-скъпите не са задължително по-добри. Направете проучване за вкусовите качества и съдържанието на няколко различни марки от продукти, които купувате често и с изненада може да откриете, че неизвестни марки са близки и дори с по-добро качество.

Хранете се у дома, когато е възможно

Храната, приготвена в къщи, винаги е по-икономична и с по-добро качество от тази в ресторант. У дома имате пълен контрол върху съставките и често в напълно възможно да нахраните цяло семейство на цената на една порция, поръчана навън. Ограничете ресторантите за специални случаи, когато наистина можете да си позволите пиршество.

Замразявайте храна

През студените месеци най-големите ни разходи са за пресни плодове и зеленчуци. Замразените не им отстъпват по хранителни качества, затова замразете чушки, тиквички, горски плодове и всякакви подходящи  продукти още сега, за да имате в изобилие през зимата. Може да готвите и големи количества супи и да ги замразявате в единични порции.

Информирайте се кой доставя качествена продукция

Много малки ферми и производители се обединяват, за да доставят чисто отгледана храна до хората в градовете. Така можете да купите наистина полезни продукти на много разумна цена, без да плащате на посредник. Био-продукция от български производители е 2-3 пъти по евтина закупена директно от тях. В интернет може да намерите информация за няколко Хранкооп организации, към които да се обърнете. 

Станете хранителни туристи

Ако пътувате често и минавате с автомобил през села, можете да си купите плодове, зеленчуци, мед, домашни консерви, яйца, домашно сирене и кашкавал на цени по-ниски отколкото в супермаркет. Свързвайте пътуванията си с намерението да се снабдите с хубава храна от село. Ако познавате местни хора, ще може още по-добре да организирате хранителния си туризъм.
 
Със съдействието на
www.artofrealfood.com