Хемоглобинът е най-разпространеният протеин, присъстващ в еритроцитите (червените кръвни клетки) в организма ни. Той помага на кръвта за пренасянето на кислород от белите дробове до всички части на тялото.

Така важният протеин за тялото ни е изграден от два основни компонента – белтъчна част (глобин) и хемова част. Втората съдържа около 80% желязо. Въпреки доста сложните описания, има много малко външни прояви на загуба на хемоглобин. Освен това е трудно, понякога дори невъзможно, за това човек да ги разпознае.

Признаци за нисък хемоглобин

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Един от знаците на тялото ни нисък хемоглобина може да бъде чувство за постоянна умора. Нито дългият сън, нито дългата почивка ще ви помагат.
  • Постоянното главоболие също може да бъде сигнал за нисък хемоглобин. Хапчетата вече не ви помагат и мигрената няма да отшуми, в такъв случай е време да обърнете внимание на общото си състояние.
  • Освен всичко друго, трябва да обърнете внимание на цвета на кожата си. Дори ако никога не сте били с тъмна кожа, тонът на кожата ви може да се промени от синкав до жълтеникав.
  • Друг симптом за нисък хемоглобин е суха кожа, белене и лющене на ноктите.
  • Как да повишим хемоглобина си?

    Спасението ви се крие в желязото. То се съдържа в храни като елда, грах, боб, боровинки, черен шоколад и манатарки. Обърнете внимание на месото, което консумирате – заешкото, агнешкото, телешкото и конското месо съдържат от два до четири милиграма желязо.

    Снимка: iStock

    Също така не забравяйте за зърнените храни – въпреки факта, че процентът на желязо в тях е много по-нисък, отколкото в месните продукти, все пак в менюто ви трябва да бъдат включени различни зърнени храни, като ечемик, грис, перлен ечемик и ориз са подходящи за вас.

    Снимка: iStock

    Често обаче добавянето на продукти, влияещи добре върху хемоглобина, не е достатъчно. Трябва да коригирате диетата си не само чрез добавяне на нови продукти, но и чрез премахване на вредните, а именно тези с високо съдържание на калций. Той пречи на усвояването на желязото в организма. Поне за известно време се опитайте да се откажете от млякото и различните млечни продукти. Същото важи и за чая и кафето. Освен всичко останало ще трябва да забравите за съществуването на хляб, тестени изделия и други продукти от брашно.