Едва ли е случайно, че по целия свят се провеждат бирени фестивали и за няколко дни се изпиват милиони литри от пенливата напитка. Бирата е най-често консумираната ниско алкохолна напитка по света. Пивоварните днес предлагат безглутенова, безалкохолна, с аромати и вкусове на всякакви плодове и билки. Пивото се определя като напитка с напълно естествено алкохолно съдържание и газировка. В хода на ферментацията захарите от малца (най-често ечемичен малц) се превръщат предимно в алкохол и въглероден диоксид.

Изкуството за дегустация на бира

Дегустирайте бира в уютни места с подходяща светлина без странични други миризми. Бирата винаги се пие охладена около 7С градуса. Детайлите, на които се залага, са образуването и задържането на пяна. Три са важните неща за бирата: силна или по-слаба; тъмна или светла; горчива или сладка. Вкусът, ароматът и цветът варират в широки граници и точно тук е смисълът на дегустацията да изберете този вид бира, който на вас ви допада.

Както при дегустация на вино, първо се отпива малка глътка - толкова, че да я усетите не само с език, но и с небцето. Така се получава усещане за бирата - плътна ли е, газирана ли, достатъчно плодов или карамелен е привкусът й. Оценете букета от аромати чрез кратки вдишвания. Мирисът предшества вкусовите възприятия за горчиво, сладко, стипчиво и леко кисело.

Ако по време на бирен фест решите да консумирате няколко различни бири за един ден, вижте алкохолното съдържание или започнете първо с мътна, ако няма по-лека. Светлите кехлибарени на цвят бири са освежаващи и донякъде с хлебен привкус. В по-тъмните може да се усетят карамелени нотки и вкус на мед или шоколад. Оставете за края бирите в стил "Индия Пейл Ейл“, силните белгийски бири или шотландските BrewDog с 32% алкохолно съдържание.

Бирата в чаша дава възможност да видите цвета й. Директната консумация от кен или бутилка ви лишава от удоволствието да почувствате с носа си освободените ухания от кипящата пяна. Истинска естетическа наслада за очите и усещането за специален момент се постига с уникалните спицифични чаши за всеки вид бира. Има хора, които колекционират непоторими по своята форма и сложност на стъклообработката чаши за специалните марки бира. 

Бирата е високо калорична, затова преданите й фенове имат закръглен вид. Неслучайно бирата е наричана "течният хляб”. Отпускането на коремната мускулатура, заради подуването от редовната употреба на бира в комбинация с липса на спортуване, води до появата на "бирено коремче”. Освен това естествената газировка на бирата стимулира стомашните сокове и подобрява апетита. Пиенето на бира, но заедно с редовни физически упражнения, би могло да се впише в режима на днешния модерен човек.

Бирата е източник на много важни за човешкия организъм вещества: витамините от група В (В1, В2, В6, В9 В12), елементите калий и магнезий, антиоксидантни съединения като пролин и глутатион. Тъмната бира е два пъти по-богата на антиоксиданти от светлата. Често бирата се препоръчва срещу образуване на камъни в жлъчката и бъбреците. Хмелът от много години се използва в билколечението, а бирата е единственият хранителен продукт, в който се съдържа хмел.

Бирата е вкусово насищаща и е достатъчно да бъде изпита самостоятелно, но още по-добре е в комбинация с вурсчета, бретцели и много други вкусни ястия.

Свързани статии

 

 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement