Пропорционално на потребителите на мобилни услуги се увеличиха и хората, страдащи от синдром на кубиталния тунел ("телефонен лакът”). Продължително време със свит лакът създава условия за травмиране на лакътния нерв, който в тази област е повърхностно разположен и незащитен. Рискови са всички положения, в които човек остава по-дълго време: седене на бюро с подпрени лакти, шофиране с подпрян на прозореца лакът или спане в поза, в която лакътят е извит под неудобен ъгъл. 

Резултатът от това е болка и скованост от лакътя до кутрето. Изтръпване по външната част на предмишницата с намалена чувствителност и на безименния, и на малкия пръст. Това са областите, които се инервират от лакътния нерв.

Усложненията са отслабване на мускулната сила за свиване на ръката с деформиране на дланта и безчувственост на малкото пръстче. Тези оплаквания са обединени под името "телефонен лакът", защото най-масово се предизвикват от дългото говорене по телефон, когато лакътят е свит. Продължително свитият лакът затруднява кръвоснабдяването на тъканите в тази област и улеснява развитие на възпалителен процес.

Най-лесната профилактика е да се използва хендсфри за водене на телефонни разговори.

Снимка:Thinkstock/Getty Images

Важно е да вложите усилия за изграждане на здравословни навици на работното място.

Позицията на ръката в лакътя на бюрото трябва да е леко разгъната, което може да се регулира чрез височината на стола спрямо бюрото. Ако столът е нисък, ръката ще бъде много сгъната. Нивото на предмишниците и клавиатурата да бъдат на едно ниво. Разположете мишката близо до клавиатурата. Така ръката няма да се отдалечава от тялото. В противен случай ще се появят болки и в рамото. Затова често отпускайте ръцете покрай тялото.

Редувайте ръцете при работа, когато това е възможно.

Откажете се от дрехите, които ви стягат под мишниците и в лактите.

Когато се налага монотонна работа пред компютър, добре е да се прави разтриване и раздвижване на ръцете за 5 минути на всеки час, за да се избегне появата на болки и умора.

От време на време правете упражнения за разтягане и чести кратки почивки, след като сте говорили по телефона в продължение на часове.

При по-сериозни болки, схващания и изтръпвания си позволете почивка за ръцете специално на засегнатите стави – лакътните, но направете и консултация с ортопед.

Снимка:Thinkstock/Getty Images