Жанина Митанкина, популярен кулинарен блогър и инфлуенсър, с която вече сме ви срещали, и която стана майка за шести път съвсем скоро, ни сподели как подготвя своите трима ученици (3-ти, 6-ти и 10-и клас) и две деца в градината за новата учебна година. Защо тя смята, че всичко необходимо може да бъде осигурено с минимален бюджет, защо препоръчва родителите да купуват раници на разумна цена и кое най-много я затруднява от предстоящите покупки за децата - прочетете какво ни разказа Жанина.

Снимка: Евгений Милов

В какво настроение посрещна септември – радваш се, че децата най-после ще започнат градина и училище или се подготвяш за стрес тест около покупките и първия учебен ден?

Посрещам новата учебна година винаги със смесени чувства. От една страна ще ми липсват лежерните летни дни, в които не бързаме сутрин за никъде, от друга страна осъзнавам, че децата имат нужда от режим, от съучениците си и заниманията в училище/детска градина.

Кога започва подготовката за учениците и децата в градината във вашето семейство? Купуваш ли нещо предварително?

Единственото, което правя още през август, е да осигуря здравно-профилактичните карти, за да не се редя пред кабинета на педиатъра в последния момент. За останалите покупки изчаквам да разбера какви ще са изискванията за тетрадки, помагала и пособия. Всяка година има изненади.

Снимка: Личен архив

Кои са най-важните покупки, които правиш за децата преди старта на учебната година?

Дрехите ме затрудняват най-много, защото рядко мога да намеря всичко, което ми е необходимо в два или три магазина. Децата растат, невинаги размерът на етикета гарантира, че дрехата ще е удобна или ще стои добре. Чанти и несесери не купувам всяка година, старая се да живеем минималистично и да не затрупвам децата с излишни неща, които после изхвърляме. Важни са и кутиите за храна, защото повечето училища предлагат кетъринг, който поне моите деца не ядат. Така аз трябва да осигуря разнообразна храна за цял ден - сандвич, нещо сладичко, плодове и зеленчуци. Малко са хубавите кутии, с много отделения, които събират всичко и няма опасност от разливане.

Всеки ученик има ли свое кътче или стая, в която на спокойствие да пише домашни и да учи уроци?

Всеки си има стая и място за писане на домашни, но децата предпочитат да пишат в дневната на голямата маса и да разчитат на мен, когато нещо ги затруднява.

Снимка: Личен архив



Какъв бюджет отделя вашето семейство за подготовката?

В България всъщност човек може да осигури всичко за първия учебен ден с минимален бюджет и сякаш малко хора оценяват това. Училищата са безплатни, учебниците също. Повечето пособия - пергел, линия, гума, чанта, несесер могат да се ползват няколко години. Единственото, което се купува всяка година, дори да не започват училище или детска градина, са нови дрехи. Там изборът е голям - дали да са скъпи или евтини, но аз обичам децата да изглеждат и да се чувстват добре, затова не цената е определяща. Качествените обувки са скъпи, затова като среден бюджет на дете мога да определя около 250-300 лв., с които стартираме есенния сезон.

На място ли пазаруваш или онлайн?

Дрехите - от магазини, пособията - онлайн.

Една от най-важните покупки се оказват раниците. А ти имаш трима ученици, това автоматично те прави експерт в тази област. Какви съвети би дала на родителите, за какво да внимават и какви характеристики да търсят?

Снимка: Личен архив

Мисля, че манията за качествени раници е бизнес и ще кажа защо. Обикновено те са за малки деца, ергономични и какви ли не, с различни шарки на еднорози и мечета. Истината обаче е, че точно децата в тази възраст се карат на училище с кола или се придружават от възрастен и реално детето не носи раницата на гърба си. Освен това повечето училища вече осигуряват шкафчета и голяма част от учебниците остават в училище, а в огромната раница остава само кутията за храна. Бих препоръчала родителите да купуват раници на разумна цена, за да е все пак качествена и да издържи повече от една година, но и да не струва една трета заплата.