Рано или късно, в живота на младите родители настъпва момент, когато се налага да разрешат деликатната дилема – да подслушват ли децата си или да бъдат толерантни; да ги следят ли непрекъснато или да са тактични; да контролират ли всяка тяхна стъпка и връзка или да бъдат етични. Това е момент, когато разрешаването на подобно противоречие предопределя отношенията им с децата за много години напред. С напредъка на технологиите, даващи почти неограничени възможности за извършване на известно проследяване и подслушване, проблемът придобива особено сериозен характер.

Ето какво сочат последните проучвания на американската социологическа агенция Харис по този въпрос. >>

43 % от анкетираните тийнейджъри казват, че техните родители "понякога" проверявали съобщенията в техните смартфони. Съответно 43 % от родителите споделят, че наистина следят информацията в телефоните на децата си и последните знаят това. 35 % от родителите пък признават, че преглеждат текстовете и имейлите на децата си тайно от тях.

Разнообразни са и резултатите от проведена анкета, касаеща използването на телефони с вграден GPS локатор, служещ за проследяване местонахождението на детето. 22 % от анкетираните родители споделят, че използват такова устройства и децата им са наясно с този факт. А от всички останали само 10 % признават, че следят местонахождението на децата си без тяхното предварително знание и съгласие.