Едно от най-големите притеснения, свързани с първите грижи за рожбата след изписването й от родилния дом, са свързани с пъпчето. Почти няма родител, който да не изтръпва при мисълта, че може нещо да обърка и това да доведе до неговото възпаление. Истината е, че в очите на всеки родител пъпчето изглежда доста обезпокоително, поради факта, че прилича на нещо, наподобяващо открита рана. Всъщност няма нищо страшно в това, стига всяка бъдеща мама да е добре запозната със спецификата на този момент, преди още мъничето да се е появило на белия свят.

Продължава >>

Специфика на пъпния остатък

Пъпната връв всъщност е връзката на бебето с майката. Няколко минути след раждането на бебето тя се срязва на разстояние 1,5 см от коремчето. Вследствие на въпросната манипулация остава пъпен остатък, който трябва да се покрие със стерилна марличка, така че да не пречи на изсъхването му. Обикновено тя се отстранява на 5-тия ден и отново се сменя с друга стерилна превръзка. Преди изписването от родилния дом майката се информира относно времето, за което остатъкът от пъпната връв сам ще падне. В повечето случаи това се случва между 6-тия и 10-тия ден.

>>

Какви грижи трябва да полага всеки родител за бебешкото пъпче

В началото остатъкът от връвта прилича на желатиноподобен израстък, който за 5-10 дни потъмнява, става сух и пада. Дотогава за пъпа трябва да полагате специални грижи, за да не се инфектира, а именно:

• Да поддържате пъпчето сухо, но без да го пудрите! Иначе може да се образува коричка от засъхнала кръв, под която да се създадат благоприятни условия за развитие на бактерии.

• За да предпазите пъпчето от възпаление, лекарят може да ви посъветва внимателно да капвате веднъж на ден медицински спирт около него.

• Ако кожата около пъпа е раздразнена и зачервена, специалъстът най-вероятно ще ви предпише мехлем и ще ви обясни, че едно от възможните усложнения е свързано с възпаление на пъпната раничка. От нея започва да се отделя течност или гной. Заздравяването може да трае дни или дори седмици.

• Съществува опасност възпалителният процес да обхване и съседната област на кожата, която се зачервява, отича и става лъскава. Лечението се провежда от лекар, който предписва антибиотичен крем.

• Обикновено около 10-ия до максимум 15-ия ден след раждането на бебето пъпната раничка зараства напълно. Ако забележите обаче, че тя не заздравява навреме, задължително потърсете компетентната намеса на педиатър.