“Да бъда далеч от бебето си в продължение на месеци, да не знам как е, диша ли, ще се справи ли, за мен беше най-голямото изпитание в целия ми живот! При всяко прозвъняване на телефона сърцето ми спираше. Очаквах, че ми звънят от болницата, за да ми кажат най-лошото. Не помня момент на по-голямо отчаяние...”
Световният ден на недоносените деца се отбелязва всяка година на 17 ноември.
По традиция обществени сгради и паметници на културата се осветяват в лилава светлина. Целта на този ден е да повиши информираността по този значим проблем, да насърчи към изразяване на съпричастност към недоносените деца и техните семейства и към семействата, които са загубили децата си, вследствие на преждевременно раждане.
Инициативата на фондация “Нашите недоносени деца”, озаглавена #БезРаздяла | “Гласът лекува”, насърчава семействата да изпратят аудио послание до техните бебета, чрез което да ги накарат да усетят обичта и топлината в думите на своите родители, което ще се реализира със съдействието на медицинските екипи.
Новороденото познава гласа, мириса и допира на своята майка и реагира по уникален начин единствено на тях.
Научни изследвания свидетелстват, че слушането на майчиния глас има болкоуспокояващо въздействие върху бебето, стабилизира сърдечния ритъм и дихателните му функции.
Инициативата стартира на 17 ноември и ще се реализира толкова дълго, колкото е необходимо, с оглед на рестриктивните епидемични мерки, но преди всичко с надеждата, че скоро родителите отново ще бъдат със своите бебета.
“Нашият син се роди в началото на септември, когато влязоха в сила нови COVID-ограничителни мерки и можехме да го виждаме веднъж седмично.”
Организациите единодушно призовават към възобновяване на прекъснатата възможност за контакт между родителите и техните бебета, по време на болничното им лечение.
Влиянието на пандемията върху грижите за недоносените и болни новородени е тревожно. По информация от анализ, включващ данни и от България:
● 42% от анкетираните родители от България са били напълно лишени от достъп до бебетата си, докато в световен мащаб това се е случило при средно 21%.
● 75% от българските родители не са получили никаква форма на психологическа подкрепа, докато в световен мащаб 45% заявяват подобна липса.
Изследване на фондация “Нашите недоносени деца” регистрира тревожни данни около невъзможността семействата да бъдат с бебетата си и използването на доказано ползотворни практики като метода кожа-до-кожа, кърмене и хранене с майчина кърма по време на болничното възстановяване на бебетата.
“Веднъж дневно имах достъп, но докато бях в болницата, след това информация само по телефона.”
Оказва се, че 93.9% от родителите не са били допускани до недоносените бебета или новородени с влошено здравословно състояние през целия период на възстановяването им в неонатологично отделение.
● Родителски достъп в периода юни - октомври 2021 г.: 40% от родителите посочват, че не са имали достъп до бебетата си в периода на възстановяването им в неонатологични отделения, а едва 14% са били допускани до бебето си ежедневно, 25% са били до децата си веднъж на няколко дни, а 21% - веднъж в седмицата. (Изследване на Фондация “Нашите недоносени деца”):
“Имах достъп до бебетата си веднъж дневно, но само ги гледах през кувьозите за 5 минути максимум. Не съм ги докосвала.”
Факти, за които не бива да си затваряме очите
● Всяка година в световен мащаб се раждат 15 милиона недоносени бебета.
● В България всяка година преждевременно се раждат между 6000 и 6500 бебета.
● Около 30% от всички недоносени развиват тежки нарушения - неврологични, когнитивни, белодробни, зрителни;
● Едва 4 от 100 майки в България получават възможност да практикуват кенгуру-грижи с бебето си, по време на възстановяването му в неонатологично отделение, от началото на пандемията от COVID-19 (изследване на Фондация “Нашите недоносени деца”)
● 70% са майките в България, които не са били подкрепени да кърмят недоносените си или болни новородени в рамките на възстановяването им в неонатологичното звено. (Световно изследване в 56 страни).