Астрономическото лято вече настъпи, а тараторът, сладоледът, бирата и динята  май са неговите най-добри кулинарни приятели.

Според Речника на българския език от Найден Геров "таратор" е дума, заета от турски език, със значение - „Сочиво, студена чорба от краставици, чеснов лук, орехи и оцет; тлъченица“. Според други източници произходът на думата „таратор“ е персийско-турски. Макар да го приемаме като традиционно българско ястие, негови разновидности се срещат и в кухнята на повечето ни съседки на Балканите.

Най-близкият вариант на таратора, който може да опитате в Гърция, е салатата дзадзики. Вариантът е по плътен и може да хапвате с вилица.

Снимка: iStock

В Турция това е джаджък.

В Иран приготвят студената лятна супа с джоджен, вместо с копър и със стафиди, вместо с орехи.

Към тях ви даваме идеи за таратор, за да имате вкусно и разнообразно лято.  

Снимка: istockphoto.com

Розов с репички

Таратор с мастика


Таратор с нахут


Разредител за ракия

Освен тях може да приготвите таратора с газирана вода, за да има още по-освежаващ вкус или с кубчета лед - за да сте сигурни, че е перфектно охладен.

Жътварският таратор пък се приготвя вместо с килело мляко, с вода. В него се нарязва и пресен лук и се подкиселява с винен оцет.

Молекулярен таратор

Таратора може да сгъстите с желатин или агар-агар, да го изсипете във формичка и след това да ядете с вилица

Общ таратор

Вариант е да нарежете зеленчуците на ситно, да добавите кълнове - люцерна, кресон или тученица, и кисело мляко върху тях, а после всеки сам да си сипва толкова вода, колкото би искал да е гъстотата на таратора му. Поднася се в паничка, дълбока чиния, чаша или стъклен буркан. 

Снимка: Росица Николова

Ако искате да разнообразите традиционния вкус на таратора, ето още варианти:

  • с печени лешници, вместо с орехи
  • с кефир, вместо с кисело мляко
  • с ментови листа, вместо с копър