Яйцата писанки за Великден са истинско произведение на изкуството - със сложни геометрични фигури и изпъстрени с всевъзможни флорални и животински изображения. Те са част от украинските традиции за отбелязване на Великден, макар да свързани още с предхристиянските времена, когато ритуалът по изписването на яйцата е символизирал завръщането на слънцето и възраждането на природата.
Наименованието им идва от украинския глагол "pysaty", което означава "пиша, изписвам".
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
И ако имате желание да украсите великденските яйца по един различен и уникален начин, може да си направите писанки - като преди това научите повече за този вид изкуство.
Как се прави писанка
Сложността на дизайна не е единственото нещо, което прави една писанка красива. Простите модели могат да бъдат също толкова впечатляващи, колкото детайлните. Ключът към красивата традиционна писанка е симетрията и прецизността. Обикновено е нужно да имаме предварително начертан шаблон и да използваме линия или ролетка, за да постигнем еднакви размери на отделните елементи.
Избор на яйце
На първо място, трябва да вземем предвид качеството на яйцето. То трябва да е с гладка черупка и без пукнатини. След това да преценим дали да оставим яйцето цяло, следвайки старата традиция или да използваме само черупката. Ако искаме да запазим изрисуваното яйце, а и труда си, за по-дълъг период от време, по-добрият вариант е предварително да премахнем съдържанието му.
Създаване на дизайна
След като нанесем шаблона на яйцето с молив, е нужно да покрием областта, която искаме да остане бяла. Традиционният дизайнерски инструмент, използван в тази стъпка, се нарича кистка. Точният превод е четка, но тук е малко по-специфично. Тя наподобява нагрята писалка, чието "мастило" е разтопен пчелен восък, изтичащ от единия ѝ край. Днес повечето художници използват електрическа кистка. Все пак резултатът зависи не от вида на инструмента, а от планирането и прецизността на дизайна.
Боядисване на яйцето
Пчелния восък е гаранция, че местата, върху които сме го нанесли, ще останат бели дори и след прилагане на боята. Самото боядисване често е нелек процес, тъй като на едно яйце може лесно да постигнем ярки цветове, докато друго да изглежда матово. Това зависи от черупките, тъй като поемат боята с различна скорост. И да имаме предвид, че най-добре при боядисването е да започнем с най-светлия цвят към най-тъмния.
Самото боядисване може да е трудно, особено, ако е кухо, лесно изплува на повърхността. За да избегнем това може да използваме вместо съдове найлонови торбички и така да задържим яйцето изцяло и равномерно потопено, съветват от marthastewart.com.
Отстраняване на восъка
Ефективен начин да премахнем останалия восък е да загреем яйцето близо до открит пламък, но не над него. Това може да се постигне и в топла фурна или със сешоар на висока степен. Единственото предизвикателство при тези методи е, че отнемат време.
Друг начин е чрез стъргалка за съдове, която използваме обикновено за да премахнем полепналото по тенджерите и тиганите след готвене. Нужно е единствено да затоплим яйцето с ръце, за да омекне восъкът и внимателно го изстържем. Останалото може да се отстрани с памучен тампон, потопен в минерален спирт, след което да се избърше с мека кърпа.
Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK
Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM
Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK