Пазаруването на дрехи втора употреба се превръща в движение и част от модата в последните години. Все повече хора не следват консуматорската маса и отказват бързата мода. Вместо това, с мисъл за околната среда и поглед към бъдещето, те избират устойчивата мода.

Отново ви срещаме със секънд хенд (от англ. втора употреба - б.а.) експерта и модно гуру Мила Стоянова, защото има какво още да ни разкаже за стила, модата, пътя на дрехите и разумното пазаруване. 

Ако попаднете случайно на Инстаграма й, няма как да не почерпите вдъхновение от аутфитите й. Личи си, че модата й е в кръвта - умело съчетава дрехите, а аксесоарите често са акцент във визията й.

В последно време Мила е на вълна кожени дрехи - панталони, ризи, чанти, обувки... А когато разберете, че почти всичките й модни находки са от магазини за втора употреба, няма как да не ви стане още по-симпатична. 

Тя разказа за пътя към устойчивия гардероб в интервю за предаването CoolT. Темата пазаруване втора употреба е обширна и тепърва става по-популярна и търсена сред обществото. Затова тук ще допълним какво още ни сподели Мила за осъзнатото пазаруване и как всеки от нас може да направи добро за планетата, когато има различно и разумно отношение към модата днес

В 21. век е трудно човек да се придържа към един начин на обличане, когато има толкова богато разнообразие. Затова и самата Мила не ограничава себе си в един стил. Както тя каза: “Днес може да си Лейди Даяна, утре Бионсе”.

Всеки моден сезон, разбира се, идва със своите актуални тенденции. Някои трендове остават вечни, други се радват на кратка слава. Същественият въпрос е какво обаче правим с дрехите, на които модата минава бързо. Мила е от хората, които не робува на трендовете. А когато вече дрехите нямат място в гардероба й, избира или да ги подари, или да ги рециклира. Практичен и екологичен начин да удължим живота на дрехите. 

“Благодарение на бързата мода всичко се рециклира много бързо в магазините за втора употреба - попадат дрехи "фаст фешън" (от англ. "бърза мода" - б.а.), така че е лесно да си намериш нещо от новите тенденции.”

Да пазаруваш от собствения си гардероб също е вариант за устойчива мода. Какво означава това?

Мила ни съветва, когато пазаруваме да не го правим импулсивно и безразборно, а да мислим с какво налично в нашия гардероб бихме съчетали находката, на която току-що сме попаднали.

“Да се опитваш да пазаруваш такива дрехи, които биха си отивали с поне 3 до 5 неща, които вече притежаваш, за да може вече да имаш един постоянен кръг съчетаване на визии и да не ти се налага да си купуваш постоянно нови.” 

Важно е да се ходи на пазар с план, независимо дали става дума за втора ръка, или обикновен магазин. По този начин ще се предпазим от изкушенията и спонтанните покупки. Това прави и Мила, която винаги пазарува дрехи, когато се нуждае или търси нещо конкретно - риза, пуловер, чанта.

Ниските цени във втората употреба правят тези магазини достъпни за повече хора. Но брандовете се възползват от по-голямото търсене на дрехи втора ръка последните една-две години и вдигат цените и в секънд хенда, особено на луксозните марки.

“Донякъде се губи тази тръпка, която я имаше първоначално, когато започнаха да назряват повече секънд хендите, когато сакото ти струва 2 лева, чантата ти е 50 ст., а обувки 1,50 лв.” споделя Мила.

На последно място, но не и по важност, Мила препоръчва да търсим секънд хенд находки в по-малки квартални магазинчета, които са по-рядко посещавани. Там се крият “истински съкровища”. 

От качеството на дрехите зависи и колко дълго те ще виреят в гардероба ни. За това избирайте внимателно, четете етикети и залагайте на естествени материи като памук, вълна, коприна.