Историята на Ангел Трендафилов започва с името Дарин. Така е кръстен след раждането. Осиновен е, а след години започва да се занимава с фитнес и дори става състезател по културизъм.
Лошата диагноза за бъбречна недостатъчност го достига в най-добрата му физическа форма. Ачо разбира, че има здравословен проблем, когато започва да се чувства уморен и недоспал. „Минаваш през период на отрицание“, сподели той в "Преди обед" по bTV. „Трябва да станеш друг човек, защото процеса е необратим“, допълни. Ачо спира състезанията и почти 2 години е на хемодиализа.
„Болестта не подбира“, призна Ачо. Нуждае се от трансплантация и е принуден да започне да търси биологичните си родители. Стига до имената на майка си Мария и потегля към адреса й в Силистра. На вратата вижда некролог. Съседи виждат, че той обикаля къщата. Пътувайки обратно към София, Ачо получава обаждане по телефона. То гласи, че в същото населено място живеят две жени със съвсем еднакви имена.
Мария дава втори живот на сина си след повече от 40 години, като дава единия си бъбрек. Майката на Ачо има втори мъж и дъщеря. Семейството приема Ачо и днес те продължават да поддържат дори отношения.
Ачо се бори за това в България да има повече трансплантации. „Съдбата на нуждаещите се е в нашите ръце“, каза той. „Активен може да бъдеш и трябва да бъдеш“, сподели спортистът относно начина си на живот. Днес той се ограничава от белтъчини. Основател е на инициативата за свободен достъп до зали за тренировки на хора с трансплантации. В България вече има повече от 40 такива зали.