В гъсто населените градове, емисиите от трафика играят ключова роля в замърсяването на въздуха. Обработените автомобилни газове, които се освобождават близо до земята, са особено вредни за човешкото здраве.
По данни на Световната здравна организация всяка година около 7 милиона души се разболяват, заради лошото качество на въздуха, който е виновен за около 19% от всички смъртни случаи свързани със сърдечносъдовите заболявания и 29% от рака на белия дроб.
Намаляването на този вид замърсяване не просто е желателно, но и от съществено значение за формирането на ефективни политики в областта на околната среда. В последните години все повече европейски градове въвеждат нискоемисионни зони с цел подобряване на качеството на въздуха и намаляване на въглеродните емисии.
В Европейския съюз, тази практика се наложи като ключова политическа мярка за намаляване на атмосферното замърсяване в градовете. Тези зони регулират достъпа на превозните средства, забранявайки влизането на такива, които отделят високи емисии. Подобни инициативи са водещи в борбата за чист въздух.
Градските зони с чист въздух във Великобритания
Днес, в Обединеното кралство, замърсяването на въздуха е сериозен проблем. Проучване, проведено през 2020 г. по поръчка на „Фонд за чист въздух“, показва, че замърсяването на въздуха е една от трите най-големи опасности за общественото здраве в Обединеното кралство.
Превозните средства допринасят за 80% от замърсяването с азотен диоксид в страната. Именно затова се предприемат мерки за ограничаването на замърсяващите превозни средства от централни точки на някой от големите градове. Това е най-бързия и ефективен начин за ограничаване на замърсяването, показва скорошно проучване. От него става ясно, че програмата на Обединеното кралство за зони с чист въздух носи значителни здравни и икономически ползи за хората.
Чрез ограничаване на достъпа на замърсяващите превозни средства в осем ключови града, се наблюдава 18% намаление на азотния диоксид. Според здравните организации това би могло да предотврати поне 1% от смъртните случаи сред населението на тези градове, като същевременно ще влее милиони в местните икономики.
Въвеждането на нискоемисионните зони в Лондон вече е намалило нивата на азотния диоксид с 44%, а планираните разширения на зоните могат да донесат допълнителни £48 млн в хазната. и да предотврати до 614 смъртни случая годишно.
Нискоемисионните зони в Германия подобряват здравето
В Германия подобни инициативи са в сила в големи градове като Берлин, Мюнхен, Хамбург и други. Няколко проучвания показват, че в районите с въведенитени нискоемисионни зони, намаляват случаите на хора страдащи от проблеми със сърцето и кръвообращението. Те включват по-малко постъпвания в болница, по-малко смъртни случаи от инфаркти и инсулти и по-малко хора с проблеми с кръвното налягане.
В друго немско проучване анализира болнични данни от 69 града с нискоемисионни зони. То установява намаление на сърдечните проблеми с до 3%, а на инсултите между 7 и 12%. Подобренията са били най-големи при възрастните хора и са довели до спестяване на разходи за здравеопазване в размер на 4,4 млрд. евро.
Градовете в Германия, в които има въведени нискоемисионните зони установяват, че те са в състояние да подобрят здравето на хората живеещи в тези райони. Резултатите от проучванията са най-категорични за сърдечно-съдови заболявания и инсулти. Въпреки това, според анализаторите все още е твърде рано да се изчислят напълно ползите в дългосрочен план.
И все пак, последните данните за влиянието на замърсяването на въздуха, ясно показват, че вредите за здравето се носят през целия ни живот. Ракът е само един от видовете заболявания, които могат да бъдат предизвикани от мръсния въздух. Освен това, той може да ограничи физическото и когнитивното развитие на децата и да допринесе за развитието на хронични заболявания в по-късна възраст.
Две изследвания в нискоемисионните зони в Германия показват, че ползите за здравето обикновено се забелязват след три до пет години. Това подчертава необходимостта от продължителни наблюдения, за да разберем изцяло въздействието на нискоемисионните зони и как те могат да подобрят качеството на въздуха и здравето в продължение на целия живот.
Вижте още полезни статии по темата в специалната ни страница "София без емисии".