Всички знаем, че по-озеленените квартали са по-приятни за живеене, предлагат по-чист въздух, сянка, места за почивка и още много други предимства. За сметка на това смогът може сериозно да повлияе на здравето ни. 

Столична община прие специална наредба и въведе една от първите зони с ниски емисии за моторни превозни средства в Централна и Източна Европа, следвайки примера на почти 300 други европейски града. 

Ефективността на НЕЗ ги прави все по-популярни в цяла Европа, както и в някои азиатски държави.

Така бяха въведени ограничения и забрани за движението на МПС, категоризирани
в екологични групи, за определен период от време. Ограниченията включват също и употребата на твърди горива за битово отопление на цялата територия на Столична община или на части от нея. Целта обаче е една исъща - да се намалят източниците, които замърсяват въздуха.

Вижте още полезни статии по темата в специалната ни страница "София без емисии".

 

КАКВО СЕ ПРОМЕНЯ ЗА АВТОМОБИЛИТЕ?

Въвеждат се две зони с ниски емисии на вредни вещества: зона „Малък ринг“ и зона „Голям ринг“.

Зоните подлежат на постоянно наблюдение и обновяване в зависимост от получените данни за степента на замърсяване. В посочените зони е предвидено поетапно да бъдат въвеждани забрани за влизането и движението на МПС от определени категории и екологични групи.

Снимка: iStock



Границите на зоните с ниски емисии на вредни вещества следва да бъдат сигнализирани с пътни знаци, табели, както и с пътни знаци и/или

Основната цел е ефективно да се забрани на водачите на МПС с определена екологична група, попадаща в обхвата на Наредбата, да преминават, влизат или да се движат с МПС на собствен ход, с работещ двигател, през ЗНЕ. 

През зимата на 2025 г. в сила ще влязат и ограничения в зоната, която попада в така наречения Голям ринг, който обхваща широкия център на София. Първоначално ограниченията ще важат за автомобилите от еко група 1, а две години по-късно, от зимата на 2027 година - от еко група 2.

В София в края на 2025г. се очаква да влезе в сила Нискоемисонна зона за отопление, съгласно която отоплението на твърдо гориво в определени райони ще бъде забранено.

КАКВО СЕ ПРОМЕНЯ ЗА ВЪЗДУХА? 

В основата на НЕЗ са защитата на околната среда и грижата за здравето на хората. Чрез намаляване на вредните емисии, нискоемисионните зони проправят път към по-зелено и по-здравословно бъдеще за всички нас.

Снимка: iStock

Всеки човек има право да диша чист въздух и той е абсолютно и безпрекословно важен за живота му. Човек с тегло около 70 кг съдържа приблизително 40 кг кислород. Затова той може да се определи като най-важния елемент в човешкия организъм.

Тялото се обновява всеки ден, а основната функция на кислорода е да го пречиства. 

Намаляването на едни от източниците, които замърсяват въздуха - МПС-та и твърди горива, логично следва да доведе до намаляване за замърсяването на самия въздух. 

В материала са използвани данни, предоставени от „София без емисии".

"Мисия София без емисии" е кампания за ползите от чистия въздух и нискоемисионните зони за транспорт и отопление. Всеки един от нас може да стане „добрият пример“ за някой друг. От теб зависи какъв въздух дишаш ти и всички около теб! Включи се в „мисията“ за по-чист въздух в София!