Ураганът “Милтън” достигна скорост от 120 км/ч в района на Сиеста Кий, Флорида. Това съобщава Националният център по ураганите. Той остигна крайбрежието на американския щат с опасно високи вълни и заплаха от наводнения. 

Няколко фактора в комбинация правят урагана “Милтън” изключително разрушителен. Бързото усилване и високата скорост на ветровете го прави един от най-силните урагани в Атлантическия океан за последните години.

КАКВО ТРЯБВА ДА ЗНАЕТЕ ЗА УРАГАНА "МИЛТЪН"

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

  • Ураганът Милтън достига сушата около Сиеста Кий, Флорида, в сряда вечерта.
  • Голяма част от западното крайбрежие на централна и южна Флорида е изложена на риск от опасности, включително големи буреносни вълни, твърдят синоптиците.
  • Хората в района са призовани да следват указанията на местните власти.

Президентът Джо Байдън призова гражданите да изпълняват препоръките на властите с думите: „Ситуацията буквално е на живот и смърт“.

ЗАЩО УРАГАНЪТ "МИЛТЪН" Е ТОЛКОВА ОПАСЕН?  

Силни ветрове: Ветровете са причина за значителни щети по сгради, инфраструктура и дървета.

Високи вълни и наводнения:
Вълните достигат до 3 метра, което води до сериозни наводнения в крайбрежните райони.

Продължителни валежи:
Интензивните валежи могат да доведат до наводнения и свлачища, особено в ниско разположените и планински райони.

Широк обхват:
Ураганът засяга голяма територия, включително гъсто населени райони като Тампа, което увеличава потенциалните щети и броя на засегнатите хора.

С мощната си сила и опасния си път ураганът Милтън се превърна в много рядка заплаха, флиртуваща с най-лошите страхове на хората.

"Милтън" се превърна от минимален в масивен ураган от категория 5 за по-малко от 10 часа. Ураганът отслабна, след което обаче бързо се възстанови и ветровете му за кратко достигнаха 180 мили в час. Той е сред най-ниските, регистрирани в Мексиканския залив в за този период от годината, пише APnews.

"Милтън" имаше всичко, което бихте искали, ако търсите буря, която да се развихри напълно безумно“, казwа Фил Клоцбах, изследовател на ураганите от Държавния университет в Колорадо.  Но това не е всичко. 

Последната подобна буря е била през 1848 г. През Тампа - най-голямото населено място по пътя му, не е минавала голяма буря от повече от 100 години. Прекъсвания на електрозахранването заради урагана се регистрират в целия щат.

Ураганът “Милтън” е един от най-мощните в последните години, но има и други урагани, които са били също толкова или дори по-разрушителни от него.

Ураганът “Патриша” (2015) 
С ветрове, достигащи до 345 км/ч.  “Патриша” е най-силният ураган, регистриран в Западното полукълбо.

Ураганът “Ирма” (2017)
Този ураган достигна категория 5 и причини значителни щети в Карибите и Флорида, със скорост на ветровете до 295 км/ч2.

Ураганът “Катрина” (2005)
Един от най-разрушителните урагани в историята на САЩ, “Катрина” причини масови наводнения и щети в Ню Орлиънс и околните райони.

Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK

Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM

Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK