„Сателитните наблюдения и извършеното цифрово моделиране на водните течения не дават повод за притеснение“

Tова твърди Явор Димитров, директор на Басейнова дирекция „Черноморски район".

Язовирната стена на „Нова Каховка“ беше унищожена след взрив на 6 юни. При случилото се загинаха най-малко 45 души. Водата в районите, засегнати от срутването на язовирната стена на „Нова Каховка“ бе силно, според изявление на украинското министерство на здравеопазването. Това породи редица притеснения за последствията върху Черно море.  

От Басейнова дирекция „Черноморски район“ (БДЧР) и Регионална лаборатория - Варна към Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) са осъществени мониторинги за качеството на крайбрежните морски води от три брегови пункта - Дуранкулак, Шабла и Калиакра.

Снимка: Пламен Арменчев

Наблюденията показват, че потенциалното замърсяване се отдръпва от границата на Румъния, което означава, че няма данни да бъде достигната границата на Република България.

По обобщени данни от последните анализи, в които е включена актуалната прогноза за времето от 6-ти до 24-ти юни от Центъра за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона към ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, и от сателитни наблюдения, не се установяват обекти, които могат да бъдат класифицирани като замърсяване.

Изпратените нови данни от Института за космически изследвания и технологии към БАН до БДЧР за района на Черно море около Одеса също не засичат замърсявания в акваторията на Черно море на Република България.