Аралско море в продължение на хиляди години е един от най-големите вътрешни водни басейни в света. Разположено на границата между републиките Казахстан и Узбекистан, четвъртото някога по големина езеро, днес е почти изцяло заличено.
От езеро до пустиня
Пpecъxнaлo caмo зa няĸoлĸo дeceтилeтия, то е поредният мрачен пример зa измененията в пpиpoдaтa в резултат от чoвeшката дейност.
Години наред Аралско море заема площ от 68 000 квадратни километра. Определяно е като солено езеро заради високата си концентрация на соли - натриев хлорид и други минерали, която е значително по-висока от тази в повечето сладководни басейни.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
От средата на миналия век обаче езерото започва да се свива, а основна причина за това е човешката намеса - с цел напояване, реките Амударя и Сърдаря, които са двата основни захранващи източника на Аралско море, са отклонени.
Това води до значително намаляване на размерите на езерото и до края на 80-те години на ХХ век то се разделя на два по-малки водни басейна - Големият и Малкият Арал.
С годините ситуацията продължава да се влошава, вследствие на което Големият Арал от своя страна също се обособява в две отделни части. Днес едната е напълно изчезнала, а на нейно място има солена, суха област. Това е пустинята Аралкум, която е най-младата пустиня на Земята.
Какво се случва, когато огромно езеро се превърне в пустиня?
Резултатът от настъпилите промени е изключително неблагоприятен за околната среда.
Микроклиматът в региона е напълно променен - зимите са по-студени, летата по-горещи, а всяка година силни пясъчни бури разнасят пясъка и солта на стотици километри. Тези прашни бури замърсяват големи територии от Аралската падина с пестициди, химикали и пясък. А това се отразява непосредствено на здравето на хората - включително е регистрирана и по-висока детска смъртност, пише IFLScience.
За съжаление, на този етап специалистите все още не намират ефективно решение за това как да се възстанови нивото на Аралско море - за да се върне във вида си отпреди екологичната катастрофа.
Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK
Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM
Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK