Помните ли онзи кошмарен сън, в който сте отново в училище, пред празен лист хартия, а учителката е вперила поглед във вас, защото се съмнява, че преписвате? Ако отговорът е не, значи сте от онези ученици, които винаги са били подготвени за час.
Е, за хиляди абитуриенти у нас 21 май 2025 г. не е сън, а реалност. Държавните зрелостни изпити за дванадесетокласниците започнаха.
Матурите в България
Над 50 хиляди зрелостници у нас се включиха в задължителния държавен зрелостен изпит по български език и литература на 21 май 2025 г. Провеждането на изпита обхвана 772 училища в цялата страна, като бяха обособени над 4 250 зали, осигурени с присъствието на приблизително 12 000 квестори.
Началният час беше точно 8:30 ч., но зрелостниците трябваше да са на място поне половин час по-рано, носейки със себе си документ за самоличност и служебна бележка за допускане до изпит.
Но знаете ли, че в някои страни изобщо няма матури? А в други – изпитите са толкова тежки, че съсипват съдби? Надникнахме как изглежда образованието по света и извадихме 10 факта, които ще ви изненадат.
1. Финландия – дигитални матури с компенсаторна система
- Финландските зрелостни изпити са напълно дигитализирани от 2019 г. Системата Abitti позволява на учениците да полагат изпити на компютър. Ако ученик получи слаба оценка по един предмет, тя може да бъде компенсирана с по-високи резултати в други дисциплини, сочи сайта на Комисията по зрелостни изпити.
2. Аржентина – без матури и входни изпити за университетите
- В Аржентина няма национални зрелостни изпити. Държавните университети приемат студенти без входни изпити, като изискват само диплома за средно образование.
3. Китай – изпит, който определя бъдещето
- „Gaokao“ е националният изпит за прием в университет в Китай, известен със своята изключителна трудност и огромен стрес за учениците. Изпитът продължава няколко дни и се счита за един от най-трудните в света.
4. Швеция – без задължителни финални изпити
- В Швеция няма задължителни финални изпити за завършване на средното образование. Вместо това се използват национални тестове за оценка на напредъка на учениците, сочи информация от електронната база данни за глобално образование.
5. Гърция – частните уроци като индустрия
- Заради трудния прием в университет, повечето ученици в Гърция посещават „фронтистириа“ – платени вечерни школи, където се подготвят за изпитите. Те често са по-ефективни от традиционното училище.
6. Великобритания: Провалът на GCSE може да ограничи бъдещето
- Учениците, които не успеят да получат поне оценка C по английски език и математика на GCSE изпитите, имат по-малък шанс да продължат образованието си и да си намерят работа. Оценка под C може да ограничи възможностите им – независимо колко добри са в други предмети.
7. Индия – изпити с изключително нисък процент на успеваемост
- „IIT-JEE“ и „UPSC“ са сред най-трудните изпити в света. За да влезеш в топ университет или да станеш държавен служител, се конкурираш с милиони други хора. Години наред младежи се готвят, за да се явят на тези изпити.
8. САЩ – зрелостните изпити зависят от щата
- В някои щати на САЩ има задължителни зрелостни изпити, докато в други – не. Например, в Тексас учениците трябва да положат определени изпити, за да завършат средното образование.
9. Германия – матурата отваря нови врати
- „Абитур“ е германската матура. Ако я вземеш успешно, тя ти отваря възможности не само в Германия, но и в повечето европейски университети.
10. Япония – изпитите влияят на обществения живот
- По време на изпитния сезон в Япония железопътните компании добавят допълнителни курсове и спират влаковете с прецизност до секундата, за да не се забавят ученици. Изпитите са сериозен национален ангажимент.
Какво сподели училищен преподавател точно преди матурата по български език и литература в интервю за bTV вижте във видеото тук:
Повече за матурите в България вижте тук:
Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK
Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM
Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK