Руският писател, преводач и литературовед Борис Акунин постави своебразно диагноза на собствения си народ и страна с публикация във Фейсбук профила си.

"Русия стремително се превръща в остров. Има Голяма Земя – и има парче суша, на която са останали много живи хора, включително истински важни за мен. Зная колко им е зле. На острова бушува епидемия. Засяга мозъка, а болните имат увредено зрение. Те виждат бялото като черно, а черното - като бяло. И на челото им се образува Z-образен обрив", пише Акунин в социалната мрежа.

"Тези, които са имунизирани срещу тази инфекция, биват преследвани. Те са в още по-голяма опасност. Да се наблюдава това отстрани е непоносимо. Все още не е ясно какво може да се направи. Но е необходимо да се лекуват първите и да се спасяват вторите. През цялото време мисля само за това", пише още той.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Борис Акунин е литературният псевдоним на Григорий Шалвович Чхартишвили. Роден е на 20 май 1956 г. в Зестапони, Грузинска ССР, той е с грузинско-еврейски произход. Завършва „Японска филология“ в Московския университет. Работи като преводач от японски и английски, превежда произведения на Юкио Мишима, Кенджи Маруяма, Кобо Абе, Малкълм Бредбъри, Питър Устинов и други.

Пише литературно-критически статии и монографията „Писателят и самоубийството“ (1999). Заместник-главен редактор е на сп. „Иностранная литература“ (до 2000 г.), главен редактор на 20-томната „Антология на японската литература“, председател на управителния съвет на мегапроекта „Пушкинска библиотека“.

През 1998 г. започва да публикува историко-криминалните си повести от серията за приключенията на Ераст Фандорин. Следват поредиците „Приключенията на сестра Пелагия“ и „Приключенията на магистъра“. Критиката нарича произведенията му „масова литература за интелектуалци“ и „интелектуални бестселъри“. Наред със занимателния сюжет книгите на Акунин радват почитателите си със стил, заимстван от класиците на руската литература от 21 век - с алюзии и цитати от класически произведения на световната литература, в това число и криминалната.

През 2000 г. Акунин е обявен за писател на годината в Русия; получава наградата „Антибукър“ за романа си „Коронация“. Номиниран е за местния „Букър“ през 2000 г. и за наградата на Асоциацията на британските писатели на криминални романи „Златни и сребърни ками“ през 2003 г. за „Азазел“. Тиражите на книгите му в Русия надхвърлят 10 млн. екземпляра.

Произведенията му са преведени на български, английски, немски, френски, италиански, японски и други езици. По творбите на Акунин са създадени филмите „Азазел“, „Турски гамбит“ (чието действие се развива в България през Руско-турската война от 1877-1878 г.) и „Статски съветник“.