Ако се чудите защо филми като “Ирландецът” и “Брачна история”, които потребителите на Netflix могат да гледат без доплащане в домовете си, биват излъчвани и по кината, то причината е само една - “Оскар”-ите. Едно от изискванията за приемането на филм като кандидат за “Оскар” е той да бъде прожектиран в определен брой кина в Лос Анджелис в рамките на някакъв минимален брой дни. По тази причина най-голямата стрийминг платформа притежава няколко кина в града, в които се прожектират по-големите им филми, за да получат шанс за “Оскар”.
Коронавирусът обаче доведе до затварянето на кината и много от най-новите филми минаха директно към стрийминг платформите, без да са успели да изпълнят изискванията за да бъдат номинирани. Ако кризата продължи по-дълго, може би изобщо няма да има церемония по раздаването на наградите “Оскар”, което ще се случи за пръв път от почти един век.
Дори строгите мерки да бъдат отменени до края на годината, може би няма да има достатъчно филми, които да отговарят на изискванията и да се включват в надпреварата за “Оскар”-ите. По тази причина Американската филмова академия премахна част от ограниченията, така че да могат да се включват дори филми, които не са имали възможност да се завъртят по кината.
Един директор на холивудско студио, цитиран от “Variety”, сподели, че напълно одобрява промените: “Има логика, дистрибуторите бяха много тежко засегнати финансово от затварянето на кината и се наложи да минат директно към стрийминг платформите, за да намалят загубите си. Честно е сега, когато кината са затворени и плановете им бяха провалени, да получат шанс да се класират за “Оскар”-ите.”
Това обаче няма да повиши шансовете на Netflix да се класира, тъй като за да бъдат допуснати, създателите на филма трябва да докажат, че е имало планове филмът да бъде прожектиран в кината или на някой голям международен фестивал, който е бил прекратен.
Тази година компанията подготвяше два големи филма на знаменити режисьори, които трябваше да направят опит да донесат още “Оскар”-и за Netflix, но по всичко изглежда, че студиото едва-едва ще успее да завърши проектите на Дейвид Финчър и Рон Хауърд, а какво остава да ги пусне за разпространение в кината.
Изглежда Американската филмова академия все пак се готви да раздаде наградите си, но дори с разхлабените изисквания изглежда, че може би няма да има достатъчно интересни филми, за да задържат вниманието на зрителите към церемонията, която с всяка следваща година става все по-малко гледана.