Гергьовден е един от най-големите На 6 май отбелязваме и Деня на храбростта и Деня на българската армия. Днес празнуват тези, които носят имената Георги, Гергана, Геновева, Ганка, Генчо и други. На Гергьовден, започва по-топла и по-трудолюбива половина на годината. От положените усилия зависи какво ще се прибира в другата половина на годината, която се свързва най-вече с Димитровден.

Снимка: iStock



Според народната традицията на празника се прави курбан на светеца с агне. В църквите, които носят името му, се отслужва празничен молебен и се дава тържествен обяд за всички жители на населеното място.

По традиция се приготвя печеното агнешко и се меси ритуален хляб. Обикновено той се декорира с цветя, агънца и пиленца от пластично тесто. То се приготвя от брашно, сол и много малко вода.

Поверия

  • За пари

Според народните поверия, ако на Гергьовден вали дъжд, годината ще е плодородна. Народът е казал - всяка капка гергьовски дъжд носи жълтица. Затова и всички очакват с нетърпение дали на Гергьовден ще вали. Вярва се, че толкото по-едри са капките на дъжда тогава, толкова повече и по-големи ще са жълтиците в кесията. 

  • За здраве

През деня на Гергьовден се правят много ритуали за здравето. Младите жени и децата събират билки и цветя, които цъфтят активно в този период. Това са гергьовче, здравец, коприва и левурда (див чесън). От тези растения се плетат венци и се слагат против лоши очи. Момите и момците се хващат на хората. Стъпките са бързи, но за сметка на това ситни. Девойките се люлеят на люлки за здраве. Колкото по-високо и силно - толкова по- добре. 

  • За плодородие

Венец с тези билки и цветя се слага и на жертвеното агне. За плодородие и берекет се прави и обредно доене на животните. Менчето с млякото, събрано от всички тях, се дава на всички членове на семейството. Всеки отпива по глътка и за собствено здраве, и за да е сигурен, че в стопанството ще има плодородие. 

  • За добър живот

На Гергьовден се приготвя специален обреден хляб. Той, както и печеното агне се освещават преди да бъдат поставени на трапезата. Там се събира цялото семейство. Слагат се още мляко, сирене, варено жито, пресен чесън, баница и вино. Според поверието, ако съсед дойде и поиска мляко, не бива да му се дава, за да не излезе късметът от къщата.  

Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK

Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM

Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK