Фронтменът на групата U2 Боно дебютира в Кан с документалния филм "Bono: Stories of Surrender". Черно-бялата лента е базирана на мемоарите на певеца, озаглавени Surrender: 40 Songs, One Story и съпътстващото ги турне, в което ирландската рок звезда размишлява за бащинството, религията, смъртта, политиката и петте десетилетия концертна дейност на групата си.
Преди да пристигне в Кан, дъщеря му – актрисата Ийв Хюсън, му дава съвет "Бъди благодарен, че си музикант, а те пускат на фестивал, който е посветен на актьори и режисьори".
"Добре, ще се постарая да го направя", отвърнал Боно и припомня по време на интервюто, че фестивалът в Кан е създаден по време на Втората световна война като алтернатива на тогава контролирания от Мусолини фестивал във Венеция.
"Това е история за бащите. Това е моята връзка с истинския ми баща. Това е моят живот като баща", каза Боно. "Това е и връзката с моя небесен баща - както искате наречете тази сила на любовта и логиката, която стои зад Вселената", предават от Ройтерс.
Геополитическите промени винаги са вълнували Боно. През по-голямата част от живота си той е активист за помощ за Африка и борбата срещу ХИВ/СПИН. Разпускането на Американската агенция за международно развитие USAID по време на управлението на президента Доналд Тръмп е върнало назад много от процесите. "Ирационално е да изпитваш удоволствие от разрушаването на институции, създадени за милосърдие", казва Боно.
На червения килим на фестивала той беше придружен от украински войници.
Боно, който от доста време води кампания за намаляване на дълговете, за оказване на помощ и по-справедлива търговия с Африка, разказа, че си спомня думи на баща си за благотворителния концерт Live Aid през 1985 г., целящ да подпомагане гладуващите в Етиопия. U2 участва в него. "Баща ми казваше: "Ако светът беше справедлив, нямаше да има нужда от благотворителност", разказа Боно за събитието, което събра стотици милиони щатски долари.
Боно е на мнение, че президентът на САЩ Доналд Тръмп и Елон Мъск, най-богатият човек в света, пропиляват потенциала на милиони хора, като правят огромни съкращения на разходите на САЩ за чуждестранна помощ, както "изглежда с радост". Това е неразумна политика, както и "определение за липсата на любов", добави певецът.
Светът никога не е бил по-близо до световна война през моя живот, каза Боно от „Ю Ту“ в интервю за Асошиейтед прес в Кан. "На фона на това, мисля, че думи, които някога изглеждаха абсурдни за мен, днес са актуални и не изглеждат толкова нелепи - като отстъпление, ненасилие и мир", сподели още фронтменът на ирландската рок група.
Документалният филм беше представен извън конкурсната програма на кинофестивала в Кан. Едни от най-трогателните моменти във филма са тези, в които говори за баща си, починал през 2001 г.
"Точността на упрека му "Ти си баритон, който си мисли, че е тенор" – е толкова всеобхватна. Дори обмислях заглавие "Баритонът, който си мислеше, че е тенор". Мисля за баща си, защото той е причината да пея. Това е рана, която никога няма да заздравее", признава Боно пред Асошиейтед прес.
Защо Боно не харесва гласа си - вижте във видеото по-горе.
Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK
Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM
Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK