Бившият четирикратен премиер на Италия Силвио Берлускони почина днес на 86-годишна възраст. В последно време той страдаше от хронична левкемия, заради която в края на март бе приет в болница в Милано и прекара там 45 дни. След това бе изписан и се смяташе, че се подобрява, но миналия петък той отново бе приет в клиниката "Сан Рафаеле" в Милано. Италианските медии обаче от няколко дни очакваха тъжната новина за Берлускони. В профила си във Фейсбук италианският премиер Джорджа Мелони написа преди два дни: "Дръж се Силвио!", което наведе много журналисти на мисълта, че нещо не е наред. За сравнение при предишното приемане на Берлускони в болница през март, такава реакция от Мелони нямаше. В средата на май бившата втора съпруга Вероника Ларио пък наруши дългогодишното мълчание и заяви, че Берлускони преживява тежък момент, но се бори храбро, визирайки заболяването му. Всички деца на Берлускони са били при него в клиниката, в която той почина. Скоро ще стане ясно дали ще бъде организирано държавно погребение за него. Според италиански медии траурната церемония може би ще е в Миланската катедрала.

За журналистите да пишат и говорят за Берлускони по какъвто и да е въпрос наистина беше благодатна тема, тъй като тя позволяваше да се пише много за него. Защото когато се говори за Берлускони, няма как да не се отбележи, че той имаше от всичко по много, в която и да е област - до степен, че пишещият или говорещият за него се озоваваше в истински лабиринт или плетеница от детайли, независимо дали ставаше дума за неговите компании, за съдбата на политическата му партия "Форца Италия", за неговите жени, за неговите деца, за скандалите, в които бе забъркан или пък за здравето му.  

Силвио Берлускони с Мириам Бартолони
Снимка: Getty Images

Берлускони имаше общо 2 съпруги и 2 годеници в живота си:

  • Карла Елвира Лучия Дал'Олио (родена през 1940 г. и изключително дискретна законна съпруга номер едно);
  • Мириам Рафаела Бартолони, известна с творческия псевдоним Вероника Ларио (родена през 1956 г., актриса и законна съпруга номер две);
  • Франческа Паскале (активистка на различни каузи, днес на ЛГБТ правата, родена през 1985 г., официална годеница след краха на брака на Берлускони с Вероника Ларио);
  • Марта Антония Фашина (депутатка, партийна активистка, родена през 1990 г., официална годеница на Берлускони след разпадането на годежа му с Франческа Паскале).

Берлускони оставя и много деца - общо 5 от двете си закони съпруги и това са 57-годишната Марина, 54-годишният Пиер Силвио, 39-годишната Барбара, 36-годишната Елеонора и 35-годишният Луиджи. Първите двама са от първия брак на Берлускони, а вторите трима от втория му брак. Марина е президент на холдинга "Фининвест", а Пиер Силвио също има водещи роли в бизнеса на Берлускони. Трите по-малки деца на милиардера пък са съдружници в "Холдинг италиана куатродичезима", пише още Габриела Големанска за БТА.

Силвио Берлускони с Франческа Паскале
Снимка: Getty Images

От тези общо 5 деца Берлускони има цяла "армия" внуци: Габриеле и Силвио (синовете на Марина Берлускони от брака й с Маурицио Ванадия, който е балетист в Миланската скала), Лукреция Витория, Лоренцо Матия и София Валентина (трите деца от брака на Пиер Силвио Берлускони с  модела и предприемачка Еманула Мусида и от годежа му с телевизионната водеща Силвия Тофанин), Алесандро, Едуардо, Леоне, Франческо Амос и Еторе Куинто (петте деца на Барбара Берлускони от връзките й с финансиста Джорджо Валагуца и строителния предприемач Лоренцо Гуериери), Рикардо, Флора и Артемизия (трите деца на Елеонора Берлускони от връзката й с английския модел Гай Бинс) и Емануеле Силвио и Томазо Фабио (двете деца от брака на Луиджи Берлускони с адвокатката и специалист по връзки с обществеността Федерика Фумигали). Като това изобилие от внуци обърква дори италианските журналисти, които често пъти не успяват да докарат точната им бройка. Бившият премиер има и един правнучка - двугодишната Оливия, която е внучка на сина му Пиер Силвио.

Съдебните дела, в които беше въвлечен Берлускони, също бяха страшно много и затова говори и фактът, че в Уикипедия има отделна страница, посветена на темата. Най-често обвиненията срещу него бяха за финансови нарушения, избягване на данъци, корупция, подкупване на депутати, на свидетели и на съдии, лъжесвидетелстване. Но най-медиатизираното дело срещу Берлускони бе процесът "Руби" по обвинения за злоупотреба със служебно положение и заплащане за секс с непълнолетно лице. В основата на делото бе познанството му с мароканката Руби. След като на първа инстанция Берлускони получи присъда от 7 години затвор, на по-горна инстанция по това дело той бе оневинен, тъй като бе преценено, че двете деяния, заради които бе съден, не представляват престъпление. От това дело произтекоха още две дела. Като по второто от тях - "Руби 3" Берлускони бе съден за подкупване на свидетели по делата "Руби" и "Руби 2". По делото "Руби 2" съратници на Берлускони пък получиха присъди, докато "Руби 3" приключи с оневиняване на всички, в това число и Берлускони и мароканската танцьорка Руби, която бе в основата на целия съдебен сериал "Руби".

Силвио Берлускони с Марта Фашина
Снимка: Getty Images

Бившият премиер има и цяло изобилие от прякори -  Безсмъртния заради политическото му дълголетие, Каймана, даден му от критиците му заради всички негативни конотации, които биха могли да се направят между Берлусони  и кайманите, Кавалера заради това, че през 70-те години той стана Кавалер на Ордена на труда -  звание, от което се отказа заради единствената осъдителна присъда срещу него. По-интимен прякор на Берлускони беше Папи, даден му от щерката на семейни приятели - едно познанството, което пък му коства втория му брак. 

С Берлускони се свързва и понятието бунга-бунга, обрисуващо партитата в неговите имения, за които се говори, че са били пълни с песни, танци, секс с млади жени, подаряване на пари и апартаменти в замяна на сексуални услуги и корупция. Самият Берлускони отрича всичко това и казва, че става дума за елегантни соарета. Берлускони е свързван и с много скандали заради познанството му с млади жени. Сред тези дами са Ноеми Летиция, дъщеря на приятелско семейство, на която Берлускони подарявал скъпи подаръци и я канел във вилите си, което му коства втория му брак; Патриция Д'Адарио, ескорт гърла, която публикува книга с разкази за сексуални вечеринки с Берлускони; Карима ел Махруг или Руби, мароканската танцьорка, забъркала Берлускони в серията от делата "Руби", за която той твърди, че нито му е била сексуална приятелка, нито пък той е подозирал, че е била непълнолетна, когато са се запознали и за която той казва, че си е  мислел първоначално, че е била роднина на египетския президент Хосни Мубарак; Никол Минети, дентална асистентка, погрижила се за зъбите на Берлускони след нападение срещу него в Милано, а после станала депутат, след което бе осъдена по едно от делата от съдебната сага "Руби".

Много дами в последно време нараниха с действията си Берлускони. Мара Карфаня, бившият модел, телевизионна звезда и актриса, която стана член на "Форца Италия", бързо се издигна до депутат и министър на равните възможности в четвъртото правителство на Берлускони, миналата година обяви официално, че напуска партията на милиардера. Причината бе, че тя е допринесла за падането на правителството на Марио Драги, в която "Форца Италия" присъстваше с няколко министри, в това число и самата Карфаня, заела поста на министър на териториалната кохезия  и на Юга. Това обиди страшно много Берлускони, който едно време дори беше заявил, че ако не е бил женен за втората си съпруга, веднага би се оженил за Карфаня. Подобна бе и траекторията на Мария Стела Джелмини, министърка на образованието в четвъртото правителство на Берлускони, а после министър и на регионалните въпроси в правителството на Драги. Тя също напусна партията на Берлускони с гръм и трясък със същите мотиви като тези на Карфаня. Руби и Ноеми Летиция пък в рамките на няколко месеца пред различни медии заявиха, че съжаляват изобщо, че са познавали Берлускони и че са стъпвали в домовете му, защото впоследствие са били напълно очернени от медиите. Това отново беше удар за Берлускони. Франческа Паскале след разтрогване на годежа си с Берлускони побърза да се хвърли в обятията на певицата Паола Турчи, с която сключи граждански съюз миналото лято. Неотдавна тя упрекна Берлускони, че се е съюзил с крайнодесни партии, като тази на Джорджа Мелони, които потъпкват правата на ЛГБТ общността, на която Паскале е активистка. Самата Мелони - министър на младежта в четвъртото правителство на Берлускони, отцепила се от партията му, за да създаде партията "Италиански братя", а днес и премиер, разочарова Берлускони в последно време. Двамата имаха разногласия по някои въпроси, най-вече относно Украйна. 

Карла Дал'Олио (вляво)
Снимка: Getty Images

Берлускони беше противоречива личност в италианската политика и на международната сцена. Миналата година, когато се заговори, че той би могъл да стане президент на Италия, това предизвика обществено брожение заради съдебните му неволи и  секс скандалите, в които се оказа забъркан и в крайна сметка десницата не посмя да издигне официално кандидатурата му.  Но за италианците Берлускони ще остане и онзи лидер, който те асоциират с време на просперитет за страната и на популярност за Италия на международната политическа сцена.

Що се касае до наследството на Берлускони, то то ще бъде разпределено между петте му деца и много му внуци. Въпросът е какво ще получи настоящата му годеница Марта Фашина. Тя сключи с Берлускони символичен брак миналия март, тоест това не беше законова церемония, а церемония по вричане във вярност, въпреки че Фашина носеше на нея сватбена рокля  и двамата с Берлускони разрязаха заедно сватбена торта.