Срещаме Георги на рождения ден на LadyZone.bg. Прави изложба с оригами в известен столичен клуб. Въпреки че е чисто съвпадениe, сякаш е украсил залата специално за нас. От полилеите висят цветни топки, по масите има хартиени лалета и пингвини със смешни шапки, а в центъра, върху стъклен купол "плува" прелестен лебед. Няма как да не се поинтересуваме кой прави тези красоти. Уговаряме се да се видим и да ни покаже по-подробно какво точно прави.


Докато си говорим, Георги ми показва как да си направя кутийка за бонбони. Сгъвка след сгъвка, лилавото листче се превръща в атрактивна кутийка. След това бързо сгъва красива пеперуда - как се случва това вижте видеото.


Как ти хрумна да се занимаваш с оригами?
Скоро се запалих по тази идея. Много време съм работил във фирми, в които, като се замисля, не знам какво съм правил. Бил съм в сферата на IT, тествал съм софтуер, игри, бил съм и барман. Всъщност първото ми оригами сигурно са били ракетките, които сме хвърляли като деца. Хубавото на оригамито е, че каквото направиш, го правиш по свой образ и подобие. Всяко парче изкуство е такова, както ти самият искаш да изглежда.

Учил ли си нещо с художествена насоченост?
Не, но съм учил много други неща - старогръцки, психология...

Сигурно в дома ти навсякъде има оригами.
От тавана в стаята ми висят страшно много звезди. Но навсякъде, където е бил папагалът ми, вече няма оригами. Чудя се дали не ги харесва, или ги харесва прекалено много. Държи ги с нокти и ги разнищва.

Ако някой иска да се занимава с оригами, откъде трябва да започне?
От желанието. Оригамито е и изкуство, и наука, и е много полезно – развива човек на емоционално и духовно ниво, помага за концентрацията и тренира паметта. Развива и въображението, защото от различните сгъвки може да се получи нещо много интересно и нестандартно. Учат се основни модели сгъвания, а когато станеш достатъчно добър, можеш да създаваш и свои модели.

Какви видове оригами има?
Модуларни – те са съставени само от една част, която се повтаря. Малко приличат на фигурите от конструктора лего. Триизмерното оригами е обемно. Има и комбинирано – с рязане и лепене. От този тип са например поздравителните картички, които като отвориш, в средата има сфери.



Кое е най-лесното, което може да се направи с оригами?
Ако отделиш време, всичко става лесно. Хората си казват, че нещо изглежда трудно, но ако го разучиш, се оказва, че не е точно така. В оригамито има няколко основни сгъвания и много комбинации и въображение. С времето сгъването
постепенно се изчиства, става по-прецизно, линиите са по-прави и без грешки. Интересното е, че един и същ модел, ако го направиш от различна хартия с различни шарки, става абсолютно различен. Сгъването прави хартията по-стабилна. Разбира се, ако използваш груба сила върху фигурите, със сигурност ще се промени дизайна им драстично. Иначе не са чак толкова крехки, колкото изглеждат.

Кое е най-малкото нещо, което си правил?
Един малък лебед, колкото 1/3 от показалеца ми. Но идва един етап, при който всичко е толкова миниатюрно, че трябва да се сгъва с пинсети. На мен това ми се струва неестествено, все едно да работиш с протези.

А най-голямото?
Пингвин и пеперуди. Едната беше 60, другата 50 см.



Използваш големи количества хартия, това не е ли разхищение на дървесни суровини?
Не, защото аз работя само с еко или рециклирана хартия. За нейната направа не са изсечени дървета. Аз съм много зелено ориентиран.

Изнервял ли си се някога, докато сгъваш?
Не повече от 5 пъти досега ми се е случвало да се изнервя, че не ми се получават нещата, да смачкам всичко и да спра да сгъвам. Случи ми се с един лебед – той е много красив, но и много труден. Все още не успявам да го направя, въпреки че е с много четлива диаграми. Те се правят, като се използва универсален език, измислен от един японски оригамист. В края на 20 век той буквално избухва с хиляди модели, въпреки че дотогава са се правели основно вази и цветя. Той измисля и език с различни символи, които обозначават как да прегъваш, в каква посока, къде да надуваш. С надуване се правят например лалета и водни бомби. Като малък съм правил много от тях.



А защо не си използвал найлоново пликче – за по-лесно?
Това е като да избереш по-елитно оръжие да застреляш някого (смее се).

Какво искаш да правиш оттук-нататък?
Да имам свой магазин за оригами и да уча деца. Мога да правя бижута от оригами, гривни, брошки, декорация за сватби, покани. Всъщност единственото ограничение е въображението. Но тези неща малко ме отдалечават от чистия вид на оригамито. Когато си седя в парка и си сгъвам, децата много се впечатляват. Идват, питат ме какво правя, интересуват се и неусетно се оказвам заобиколен от много деца, които искат да правят оригами. Като гълъбите и трохите са – в началото само един – после цялото ято.