Когато става дума за емблематични кралски реликви, няма как да не бъдат споменати яйцата на Фаберже. Изработени в края на XIX и началото на XX век, специално за владетелите на Русия, те се превръщат в едни от най-известните произведения на ювелирното изкуство.
Изработени от благородни метали и украсени с безброй скъпоценни камъни, днес яйцата са разпръснати в музеи и частни колекции по целия свят. А някога са били сред най-ценните притежания на династията Романови, управлявала близо три столетия руската империя. И когато през 1917 г. болшевиките слагат край на нейното управление, почти всички доказателства за съществуването ѝ са заличени - с изключение на яйцата на Фаберже.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Всяко едно от 68-те бижутерийни изделия с форма на яйце, е създадено в работилницата "Фаберже" в Санкт Петербург. Неин основател е Густав Фаберже, който пристига в руската столица от родната си Естония. Но основната заслуга за популярността на компанията се дължи на сина му Петер Карл, който проектира скъпоценните яйца.
Причина за тяхното създаване е Великден - един от най-важните празници в руския православен календар. През 1885 г. Александър III, владетелят на Русия, решава да направи нещо повече за празника и по-специално за своята съпруга Мария Фьодоровна.
Така се появява първото яйце, изработено от бял емайл, в чиято вътрешност от масивно злато е скрита малка златна кокошка, в чиято сърцевина пък е поместено диамантено копие на императорската корона и миниатюрна висулка с рубин.
Владетелите били толкова впечатлени, че ангажират Фаберже да изработва подобни бижутерийни яйца всяка година, с изискване дизайнът да не се повтаря. Така в периода от 1885-1893 г., времето на управление на Александър III, са произведени 10, а останалите 44 – докато на трона е синът му Николай II - от общо 54-те, създадени специално за императорската фамилия.
Въпреки че всички яйца са създадени под надзора на Фаберже, той не е проектирал лично всяко. Някои от най-красивите са дело на Алма Пил, една от малкото жени, работили в компанията. Именно тя е отговорна за дизайна на мозаечното яйце - може би най-емблематичното от всички, изработени за владетелите. В платинената му форма са вградени десетки диаманти, перли, сапфири, рубини, изумруди, топази и други скъпоценни камъни. Днес то е част от Кралската колекция на Англия.
Сред останалите особено впечатляващи бижутерийни произведения са яйцето с лилиите, включващо портрети на Николай II и двете му деца, яйцето-портокалово дърво, изработено от нефрит и емайл и яйцето, копие на двореца Гатчина - императорската резиденцията в покрайнините на Санкт Петербург. А най-голямото, създавано някога, е яйцето във формата на Кремъл, чиято основата е музикална кутия, възпроизвеждаща две песни.
Днес са запазени около 43 от яйцата на Фаберже. Най-голяма част се от тях се съхранява в Оръжейната палата, музея, разположен на територията на московския Кремъл. Едно от яйцата е изложено в музея на изкуството "Метрополитън" в САЩ, а три са собственост на британското кралско семейство.
Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK
Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM
Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK