Като дете имах книжка за 100-те национални туристически обекта и, разбира се, много се радвах, когато добавях в нея нов печат. Това беше в соц епохата, но и до днес помня кой беше обект номер 100 – Образцово АПК по избор (Аграрно-промишлен комплекс за тези, които нямат спомен от това време - б.р.). Дори за едно дете този обект беше гротескно неуместен в поредицата от светини като Шипка, къщата на Иван Вазов в Сопот, музея на Левски в Карлово и т.н.
След това имах други книжки – някои изгубени, други минали заради разсеяност през пералнята, а днес печати събира 7-годишният ми син. Чудесна инициатива на Български туристически съюз (БТС), възникнала още през 1966 г.
През годините списъкът с обекти се мени, като интересно е изчезването от него на един знаков за столицата храм - софийската синагога.
Намираме я в различни издания до 2007 г., а от 2008 г. нататък тя отпада. По принцип това не е проблем - печати от отпаднали обекти се зачитат в старите книжки, а в новите можете да си поставите по желание печат на последните, бели страници. И, все пак, защо отпада?
Синагогата е в София и привлича много туристи от цял свят, които разглеждат и другите религиозни храмове в центъра. Столицата ни е известна с този архитектурен ансамбъл, съчетаващ на съвсем малка площ православен, еврейски, католически и мюсюлмански храмове.
Изпратих запитване до Българския туристически съюз, откъдето отговориха, че: „Към 2007 г. Сдружение БТС е имало друго ръководство, което в момента не работи в организацията. Не се пази архив от 2007 г., а причините за отпадането на един обект може да са две – изключване за неспазване на Правилника или доброволно отказване“.
От БТС припомнят, че в състава на Националния координационен съвет, взимащ тези решения, са включени представители на Министерство на културата; Министерство на икономиката; Министерство на туризма; Министерство на младежта и спорта; Министерство на образованието и науката; Министерство на околната среда и водите; Изпълнителна агенция по горите; Съюз на българските автомобилисти; Български Червен кръст; Българска Национална телевизия; Българско Национално радио; фондация „Васил Левски" и на Светия синод на Българската православна църква.
Робърт Джераси, бивш председател на Централния израелтянски духовен съвет, посочи пред LadyZone.bg, че никой не ги е уведомявал за изключването на синагогата от 100-те национални туристически обекта и той няма представа каква е причината.
Разбира се, нито туризмът в България ще залинее от този случай, нито синагогата в София ще остане празна, но мисля, че можем да си пожелаем повече прозрачност при взимането на подобни решения. И по-добри архиви, защото 2007 г. все пак не е в Средновековието.
Иначе, без институционална памет и без яснота защо се решава едно или друго, пак може туризмът ни да рекламира някой странен обект под номер 100 в книжката - дали ще е АПК, селски стадион или пък някой подпорен хотел.... варианти определено не липсват.