Бела от „Здрач” вече е Снежанка. А Тор от „Отмъстителите”е нейният Ловец. Злата кралица, която в случая се казва Равена пък е чудовищно красивата и талантлива Чарлийз Терон...
Те са основните лица в дългоочаквания „Снежанка и Ловецът”, а резултатът е много барнат чисто визуално филм, в който се залага основно на микса от актьори - видни тийнейджърски идоли, приказност, зрелища и поизвъртян „нов” сюжет. В този смисъл основна роля изиграва Рупърт Сандърс, който преди пълнометражния си филмов дебют – Снежанка, се занимава с реклами. Вероятно това е причината да има доста кадри, които повече приличат на фотосесия във ‘Vogue” (например) отколкото на кино, но въобще не е лошо. Е, макар и в останалите моменти на филма да има фини опити за наподобяване на епичните визии от „Властелинът на пръстените”, ефектът хич не е същият. Може би заради произхода на сюжетите – в първия случай: голяма, многотомна книга, пълна с герои, истории и добре измислени създания (орките, орките, те да са живи), а вторият – по спретната и класическа немска приказка. „Снежанка и Ловецът” е всъщност мрачната интерпретация на старата история за събуждане на дечица, в която неколкократно умира принцесата, получила лично за мен доста плашещото и запомнящо се литературно описание на външни белези - „бузки, бели като сняг, устни розови като кръв и коси черни като абаносово дърво” (моментална асоциация с красив труп?! бррр). По официална заявка филмът се опитва да възстанови тягостното усещане, лъхащо от страниците на събирачите на народен фолклор и легенди - братя Грим, като… променя историята на приказката.
Да, точно така – по модела на „Червената шапчица” от миналата година и тази „пораства”, за да се вдетини. Кое е различното? Горе-долу всичко. Злата кралица е с обременено детство, довело до манията й по красотата, но не по принцип, а супер конкретно - по нейната собствена. За целта тя убива де що намери хубава девойка в кралството – сърцата им (в чисто физически, даже биологически аспект) я поддържат свежа като краставичка и й позволяват на воля да си прави черните магии, докато управлява по начина, по който всяка твърде суетна жена би го правила. Жестоко и безскрупулно. И прекомерно суетен мъж не би действал кой знае колко по-другояче, но това е друга тема.
Изборът на Кристен Стюарт за образа на Снежанка попада право в десетката и може би е по-добре, че никоя от останалите цели 9 (!) актриси (сред които Селена Гомес, Дакота Фанинг и Лили Колинс) не се е класирала за ролята. По този начин получаваме добре познатата изтерзана Бела с нестихващата тревога в очите и малко неадекватно и патетично изстреляни реплики… Но поне този път е малко по-хубава от обикновено - нали е Снежанка. И е по-изцапана – то е едно мъчно провиране из тъмната гора, халюцинации от някакви непознати подпочвени растения, изпаряващи отрови във въздуха (тези моменти са от хубавите сцени във филма, много детайлно и приятно са заснети - лично мнение), разни битки-срещи с тролове и с вълшебни феи, които са доста симпатично анимирани… Другият обрат (в смисъл - обратен на оригинала) в сюжета е Ловеца (да, да - Крис Хемсуърт ще се хареса още повече на момичета, които са си го заплюли от по-рано, а те със сигурност хич не са малко). Той е преживял тежка лична и естествено, любовна драма, която го е превърнала в пияница без кауза. Русокосият проблемен мъж бива назначен от кралицата да залови и да върне забягналата Снежанка обратно в двореца, но в крайна сметка остава с нея. И се включва активно в листа с привърженици на нейната кауза – „Да спрем терора на хубавата, но проклета магьосница на трона и да освободим народа”. Нещо такова. Това пък го превръща от пияница без кауза в същото, но с цел. И така, намесват се джуджетата, които са разбойници, милеещи за времето, в което на власт е бил старият крал, а не Равена и пръскат мъдрост и смелост на малки, но тежки порции. Останалото можете да се досетите и сами…
Между другото до момента точно в този филм е най-красивата игрална версия на лошата кралица, а и именно Чарлийз е тази, която вдига летвата на актьорската игра в епоса. В пъти по-красива от Джулия Робъртс в „Огледалце, огледалце”, който впрочем бие детскомера по инфантилност. Иначе е имало съвсем реален шанс да не е тя, а например Уинона Райдър или недай си боже, Анджелина Джоли (сори, момчета), които също са били сред кандидат-злодейките във филма. И понеже всичко е колективна работа, няма как да пропусна да спомена дизайнерката на костюмите - Колийн Атууд, която се хваща със Снежанка, току що приключила с "Тъмни сенки". Всичките й тоалети, особено тези на Равена, са супер впечатляващи.
Обърнете внимание и на брата на кралицата - зловещ и бяло рус Сам Спрюел, който от чисто актьорска гледна точка е много по-симпатичен от "принца", в образа на който се подвизава Сам Клафлин. И се подгответе да изгледате нещо наистина зрелищно и естетически издържано, пък нека не е точно Братя Грим.
По кината от 8 юни 2012.
Ключови думи:
-
Кока-Кола ХБК отново сред най-добрите работодатели с престижното отличие Top Employer
-
Силвър Стар с рекордна година
-
А1 няма да увеличава цените на мобилните и фиксирани услуги
-
УниКредит предвижда нови 2,3 милиарда евро финансиране при преференциални условия за микро и малкия и среден бизнес в ЦИЕ през 2025 г.