Наградите на Столична община за ярки постижения в областта на културата бяха връчени в Софийската градска художествена галерия.
Наградата за цялостно творчество бе връчена от кмета на София Васил Терзиев. Той даде специалното отличие на актрисата Цветана Манева. „Всички очакват да се зарадвам. Особено е усещането, но аз наричам себе си „особен случай“. Успявам да събера толкова тонус, толкова сили и да се радвам на това, че съм на 80 години и да ви призная – искам още“, каза тя. Актрисата получи статуетка, дело на Георги Чапкънов, реплика на статуята „Света София“.
По време на церемонията бяха раздадени общо 13 отличия в различни категории. Наградата на журито бе присъдена на Захари Карабашлиев за романа му „Рана“. Носител на наградата за литература е Виктор Топалов за книгата „Кварталът на писателите: Пътеводител на „Бохемска София“.
Стоян Радев бе отличен в категория „Театър“ за режисурата на спектаклите „И ние играем Ромео и Жулиета“, „Три версии на живота“, „Боже мой“, „Джъмпти“ и „Издишване“ в столични театри. Носител на приза за музика е екип на къща-музей „Панчо Владигеров“ под ръководството на директор Надя Сотирова – за цикъла концерти „По Владигеровски“, филмова поредица „Докосване“ и други културни събития, посветени на 125-годишнината от рождението на проф. Панчо Владигеров.
За визуално-пластични изкуства наградата получи Галина Димитрова – Димова за Международна изложба съвременно изкуство „Като шепот (Поетично политическо) в СГХГ. В категория „Фотография“ носител на приза е Радослав Свирецов. Той бе отличен за благотворителната изложба „Купи изкуство, дари бъдеще на дете“ в галерия книжарница „София Прес“. Стефан Командарев получи отличието в категория „Кино“ за игралния филм „Уроците на Блага“.
Екипът, реставрирал Централните хали в София, бе отличен в категория „Архитектура, опазване на културното наследство и естетизация на градската среда“.
Наградата за критика и журналистика в областта на културата отиде при доц. Деян Статулов за книгата „(Пре)поръчани филми. Пропагандни практики в българското игрално кино (1944-1989)“.
Доц. Анна Пампулова бе отличена за хореографията, танцовата концепция и режисура на спектакъла „Тракийски танци“. В категорията „Сценични изкуства“ наградата получи женски хор „Ваня Монева“ – за концерта „30 години хор Ваня Монева“. Наградата за съвременни перформативни и мултижанрови изкуства бе връчена на Галина Борисова за танцовия спектакъл „Есмералда и Раймонда“ (в сътрудничество с Теодора Попова), съобщава БТА.