На 10.10 официално беше даден старт на фестивала "Синелибри", който за поредна година предлага вълнуващи и смислени заглавия в програмата си.

Под мотото "Поезия безкрай" ще премине десетото юбилейно издание на международния кино-литературен фестивал, като откриващата церемония се състоя в зала 1 на Националния дворец на културата.

А сега ви предлагаме селекция от 10 филма, които не бива да пропускате да гледате през следващите седмици на "Синелибри"!

ПАРТЕНОПА, реж. Паоло Сорентино

Партенопа е героинята в най-новия филм нна Паоло Сорентино – пленителна неаполитанска драма, апология на красотата, изящен трактат за магията на кинематографията. Партенопа (в ролята влиза прелестната Челесте Дала Порта) е загадъчна и безгрижна наглед изкусителка, която се наслаждава на свободата и младостта си. Родената в Неапол девица се отличава с неустоима красота и спира дъха на всеки срещнат. Тя знае, че „красотата е като войната – отваря всички врати“, но това не ѝ е достатъчно. Разговорите ѝ със застаряващи актриси, които според обществото вече не са в разцвета на силите си, разкриват природата на нейните собствени желания.

Стремежът на Партенопа да се посвети на академична кариера като антрополог я води при сприхавия професор Девото Марота. Проследявайки историята на нейното раждане, младежките ѝ години и пътя към зрелостта и неизбежния залез, Паоло Сорентино е създал хипнотичен филм с носталгична атмосфера – опияняващ размисъл за неумолимия ход на времето, за безсмислените флиртове и любовните блянове, за начина, по който виждаме хората и местата, и за тяхната непостижима същност. В ролите влизат още Гари Олдман, Стефания Сандрели, Луиза Раниери, Изабела Ферари, Силвио Орландо и други. А филмът получи номинация за „Златна палма“ на кинофестивалa в Кан през 2024 г.

СЪСЕДНАТА СТАЯ, реж. Педро Алмодовар

Близки приятелки в миналото, когато са работили заедно за едно и също списание, с времето Ингрид (Джулиан Мур) и Марта (Тилда Суинтън) са се отчуждили – едната се е отдала на писането, другата е избрала професията на военния репортер. След години двете се срещат отново при неочаквани обстоятелства. Вглеждайки се в отношенията помежду им, филмът рисува вълнуващ и провокативен портрет на нашето съвремие.

Първата англоезична кинотворба на Педро Алмодовар е спираща дъха камерна драма – поетична и просветляваща история за смисъла на живота и смъртта, за стойността на приятелството и емпатията в критични моменти. Адаптация по роман на Сигрид Нунес, „Съседната стая“ изследва противоречивата тема за евтаназията, но се усеща като апология на живота и силата на човешкия дух. Филмът има номинация за „Златен лъв“ на кинофестивала във Венеция през 2024 г.

МАЙСТОРА И МАРГАРИТА, реж. Михаил Локшин

„Майстора и Маргарита“ на Михаил Локшин. Фентъзи. Драма. Романс. Философия. Тъмна сатира. Един микс от сюжетни линии, главозамайващи истории и разтърсващи персонажи, които ще размият линиите между реалност и фантазия в най-новата киноадаптация на едноименния роман на Михаил Булгаков. „Майстора и Маргарита“ е филм, който хипнотизира, обърква, вцепенява и не позволява да отлепим очи от екрана.

ЛИМОНОВ, реж. Кирил Серебренников

Филмът повежда зрителя на пътeшествие из Русия, Америка и Европа от втората половина на XX век, за да разкаже скандалната история на Едуард Лимонов (1943-2020), радикалния съветски поет, който се превръща в скитник в Ню Йорк, сензация във Франция и политически антигерой в Русия. Той е дребен бандит в Украйна, идол на съветския ъндърграунд по времето на Брежнев, клошар, после слуга на милиардер в Манхатън, войник на страната на сърбите във войните в Югославия, партиен агитатор, подстрекател към война и трикратен политически затворник, основател на опозиционно движение срещу Путин…

Но също така поет с острие в ръката, ценител на женската красота и моден романист в Париж, който се опива от собственото си величие. Лимонов е колоритна, екстремна и противоречива фигура, но едно трябва да му се признае: „Винаги е предпочитал бедните пред богатите, завършените мръсници, които са рядкост, пред добродетелните мръсници, които са легион, и колкото и хаотична да изглежда траекторията му, в нея има определена последователност – той абсолютно винаги е бил на страната на несретниците.“ Филмът има номинация за „Златна палма“ на кинофестивалa в Кан през 2024 г.

OUTRUN, реж. Нора Фингшайд

Току-що напуснала клиника за наркомани, Рона се опитва да се примири с проблемното си минало, довело я до ръба на оцеляването в Лондон. С надеждата да се излекува от зависимостите си, тя се завръща на дивно красивите острови Оркни, където е израснала. Там възкръсва споменът за изпълнено с травматични моменти детство, но предизвикателствата, с които се сблъсква в настоящето, я принуждават да се опита да пречисти и тялото, и съзнанието си. Ейми Липтрот е шотландска журналистка и писателка, израснала във ферма в Оркни. Живее в Лондон в продължение на десет години, прибягвайки често до употреба на алкохол и наркотици. След като губи работа, дом и приятел заради зависимостите си, тя се връща в Оркни, за да се подложи на рехабилитация. Преживяванията си описва в разтърсващата мемоарна книга „The Outrun“, за която печели наградата „Уейнрайт“ през 2016 г. и наградата PEN/Ackerley през 2017 г. Залагайки на контраста между истеричния градски живот и тишината на живописните острови, режисьорката Нора Фингшайд („Извън системата“) превръща тази драматична история по действителен случай в прекрасно и силно въздействащо размишление за възраждащата сила на природата и способността ѝ да лекува. Филмът получи премиера на филмовия фестивал Сънданс през 2024 г., както и награда на публиката в програма „Панорама“ на Международния филмов фестил в Берлин 2024