Докато кръстосвах Нова Зеландия, установих, че: това е страната на кивитата; на каурите; на сребърната папрат; на маорите; на вулканите; на езерата; на овцете; на фермерите; на Властелина на пръстена; на контрастите; на бънджито; на екстремните спортове; на ветровете; на яхтите; на глетчерите; на фиордите; на совиньон блана; на нефрита; на ръгбито, на крикета, но и на голфа...
Най-поетичното определение, на което се натъкнах за тази островна земя, бе името, дадено й от първите й обитатели, маорите – Страната на дългия бял облак (Аотеароа). Освен това тя е и държавата, която първа среща изгрева на слънцето.
Нова Зеландия е безподобна земя
Ако миналото ви тегли, непременно идете там - додето чакате да изобретят машина на времето. Пътешествието из земите й прилича на открит урок по праистория и биология едновременно. Новозеландската природа все още датира отпреди еволюцията. Така е изглеждала девствената планета Земя в зората си: планини, гори и ледници, вода и пустош, зелено и синьо във всички оттенъци. В резервата Fiordland на Южния остров, близо до полюса, все още има територии, където никога не е стъпвал човешки крак.
Нова Зеландия е резултат от отделянето преди 80 милиона години на земния масив Рангитата от някогашния супер-континент Гондвана. По-късно от него се откъснали Австралия и другите континенти, а междувременно сушата, наречена днес Нова Зеландия, се раздробила, част от нея потънала, друга останала надупчена като швейцарско сирене от гърлата на безброй вулкани. И днес угасналите кратери на вулканите продължават застрашително да напомнят за себе си. А в Роторуа – област на Северния остров с невероятна геотермална активност – виждаш как диша и клокочи Земята: „котлите” с вряща сива кал из резервата Факареуреу, неудържимите, горещи 200 градуса гейзери, езерата с 80-градусово „шампанско”...
консервирането на уникалната му екосистема
Чак през X век, когато първите полинезийски канута акостирали на девствените зелени брегове, хората открили, че в този предисторически Рай не расте нито едно плодно, кореноплодно или зърнено растение, липсват хищници, отровни змии и паяци, водите гъмжат от риби, а горите – от невиждани безкрили птици. Единственият местен сухоземен бозайник бил прилепът. Със себе си маорите докарали плодове, ларви на насекоми, кучета, дребни хищници, започнали да отглеждат кумара (сладки картофи), изтребили и изяли безкрилите птици и така за първи път нарушили тукашното екоравновесие.
Днес в Нова Зеландия все още може да видите растения и животни, които не се въдят никъде другаде. Сред тях е и символът на държавата - безкрилата птица киви, но и тя е на изчезване.
историята на дървото каури –
иглолистен великан, стърчащ над всичко в субтропическата гора, със среден диаметър около 5 метра и 50 м обичайна височина. Първите пришълци заварили на Северния остров невероятно гъсти гори от каури, чийто гладък дървесен ствол се оказал идеален за издълбаване на канута. По-късно английските заселници (през 1769 г. Нова Зеландия е открита за западния свят от кап. Джеймс Кук) установили, че дървесината му не гние и почнали масова сеч.
Изсечените гори от каури са били хилядолетни, видът се е появил през Юрския период, преди 150 милиона години. Най-старото живо до днес дърво е почти съвременник на Христос - наричат го Tane Mahuta, или Богът на гората, и си е един младеж в сравнение с изложените в специален музей парчета каури, чиято възраст е 30 милиона години.
Всяко внесено отвън животно застрашава тукашното екоравновесие – независимо дали е котка, заек, лисица или опосум. Тези докарани от белия човек животни и досега създават проблеми на околната среда. Заради това новозеландците са въвели драконовски мерки на летищата и
обръщат туристите нагоре с хастарите
Забранен е вносът на всякаква храна, семена, лекарства, дървени произведения на изкуството и накити, дори обувките с кални подметки са недопустими. Кучета душат багажа на пришълците, проучват го внимателно на няколко КПП-та, подписват се специални митнически декларации, а глобите са въз-солени.
Най-големият град на Нова Зеландия е Оклънд. Наричат го Града на яхтите, защото всеки 4-ти окландец притежава яхта или ветроходна лодка. Това е още четвъртият по големина град в света – проснат е между 69 вулканични гърла, прилични на пловдивски тепета, на територия с безброй заливи. Само 80 километра суша (или 15 минути път) дели Тасманско море от Тихия океан. Тук живее и най-многобройното население от полинезийци в света, затова минава за най-големия полинезийски град.
1,5 млн. от тях са в Оклънд. Най-голямата местна забележителност е Градската кула – най-високата в Южното полукълбо. От нея се правят скокове с бънджи (да не пропусна - Нова Зеландия е родината на бънджито), но най-истинските екстремни работи се случват във и около Куинстаун, градче на Южния остров, където се стичат авантюристи от цял свят.
Нова Зеландия е развила цяла индустрия в областта на адреналиновите развлечения. Тук е мястото за първи път да се хвърлите с въже от мост надолу с главата, да летите с балон или парапланер, да се катерите по глетчери, да се спуснете стремглаво с високоскоростен скутер по речни каньони, да пробвате рафтинг, сайклинг, трампинг, кейвинг, трaкинг...
Фармингът обаче е “the name of the game”
за истинския новозеландец. Т.нар. competitive farming не е просто основният източник на препитание за хората тук, но също и тяхната игра, вдъхновение, шоу, екшън, лайфстайл, изобщо съдба. Конкурентно фермерство означава да имаш най-добре гледаните овце с най-хубавата вълна (мерино, шевиот и т.н.), надзиравани от най-добре обучените кучета и стригани от най-бързите овчари. Из полята на Нова Зеландия пасат 40 милиона овце (били са 70 млн, преди да спрат държавните субсидии) и 6 милиона крави, а селското стопанство е 70% от икономиката й. Тук се произвежда най-хубавата вълна, най-доброто сирене, масло, мляко, телешко (от млечни сукалчета), най-качественото сухо мляко (подходящо е дори за бебета, изнасят го за горещите арабски и африкански страни).
Но фермерите са домошари – стават с петлите, лягат рано и най-обичат ръгбито – спорт N1 в Нова Зеландия. Какво друго може да се очаква от хора на тежкия физически труд? Затова в Нова Зеландия нощният живот е нещо много относително – дори в градовете ресторантите навсякъде затварят в 9 часа.
Затова пък имат най-хубавото бяло вино –
тукашният Sauvignon Blanc от областта Марлборо удари в земята световната конкуренция през последните години. Обширната и плоска долина Уайрау, многото слънчеви дни и сухият климат осигуряват бавното зреене на гроздето, а това е едно от най-важните условия за производство на изключителен местен совиньон блан. Едно от най-приятните изживявания за туристите, любители на гурме културата, е виненият тур и дегустациите из избите в тази долина. Един незабравим совиньон блан от „Blind River”, Марлборо още гъделичка небцето ми... За съжаление не го внасят в България.