Благодарим на Тони Кръстева за изпратения текст! Ето как можеш и ти да станеш част от екипа на LadyZone.
В малко запустяло селце, скрито надълбоко в сърцето на Родопите, се намирала една стара къща върху чиито комин стърчало голямо щъркелово гнездо. Всяко лято от южните страни долитал бял щъркел, предшественик на пролетта и не напускал мястото си, додето зимните ветрове не вледенели всичко наоколо.
Той се появил една година, след свирепия летен пожар, който бил изпепелил домовете на много селяни в местността. Хората съвсем били изгубили надежда, когато щъркелът долетял и не оставил една кърпена торба на земята. Тя била пълна с ечемични зърна, с които селяните отново могли да насеят полетата си и да изпекат хляб за зимата. Разказват още, че след появата му силен дъжд валял три дни и напоил толкова напуканата земя, че цяло лято тя не изсъхнала.
Щом малките деца го видели, весело започвали да скачат по двора и да сочат с пръст в небето „Дошъл е! Дошъл е! Белият щърк е при нас!“. Младите грейвали с усмивка на лице, а на старите сърцата им се изпълвали с радост. Те вярвали, че видят ли щърка при тях, значи годината ще бъде благодатна, а домовете им пълни.
Много легенди се носели за този щърк. Някои вярвали, че той бил щъркел самотник. Че някога идвал със своята любима, която изгоряла в големият пожар и от тогава не можел да напусне мястото. Че то му носело спомени за неговото изгубено семейство и всяка година долитал отново, тъжейки по отнетото му богатство.
Други вярвали, че той бил закрилникът на селцето. Всяка година добивите от полето били големи, избите били пълни, а хората щастливи. Вярвали, че бил пратеник на Бога, слязъл на земята под формата на щъркел, за да бди над всички в съня им и за да ги предпазва от беди.
Но в селцето живял един млад момък, който въпреки всичкото това щастие, не можел да се раздели с мъката обгърнала сърцето му. Не отдавна, той имал млада жена с кожа бяла като сняг и коси като златни водопади. Любовта им била неизмерна. Живели щастливо и помагали на всички в селцето. Носели им дърва от гората или им събирали с тях реколтата по полята.