Урокът от дъното на Атлантика - така може да бъде наречена историята с изгубената подводница "Титан" и загиналите пасажери.

Всички пътници на подводници са хора с огромни финансови възможности и впечатляваща кариера. Те са  платили съответните суми за пътуване, което по план отнема няколко часа, за да видят останките на кораба "Титаник".

Но вероятно всеки от тях, мигове преди смъртта си, е искал да даде цялото си богатство, за да бъде на мястото на най-обикновен човек, горе, на земята. На човек, който води монотонен и дори беден живот. Човек, който обаче има достатъчно въздух за дишане.

Ето затова всеки би трябвало да бъде благодарен и да изказва своята благодарност. Може и да си мислим, че водим скучен, тъжен и труден живот, но докато в него има слънце и кислород - всичко е възможно.

Историята с подводницата "Титан" не е просто трагедия. Това е урок и за значението на парите и удоволствията, които може да си доставим с тях. Урок дори за човешките грешки.

Снимка: Getty Images

Да, с пари може да си резервирате пътуване както до космоса, така и до дъното на Атлантика. И ако всичко върви добре, това ще е наистина прекрасно изживяване. Но ако нещата се объркат и се окажеш в безизходица, дали си милиардер, или не, остава напълно без значение. 

Според известна българска поговорка никой не може да си купи здраве с пари. Няколко китайски пословици пък също много точно предават стойността и значението на парите. 

  • С пари можеш да купиш книга, но не и знание.
  • С пари можеш да купиш лекар, но не и здраве.
  • С пари можеш да купиш положение, но не и уважение.
  • С пари можеш да купиш кръв, но не и живот.

Много неща могат да се купят с пари, но има и изключения. Например дишането, когато се окажеш в плен на дъното на Атлантика.

"Поразително е, дори сюрреалистично, че сега се сблъскваме с подобна трагедия, която се случи точно на същото място, след като предупрежденията не бяха взети под внимание", сподели американският режисьор и страстен изследовател на морските дълбини Джеймс Камерън, заснел филма "Титаник". 

Рискът от имплозия на подводница винаги е "първостепенна" грижа при нейното изграждане, казва още Камерън, който през 2012 г. става първият човек, гмурнал се самостоятелно в океанските дълбини с подводен апарат, за чието проектиране е допринесъл.

Снимка: Reuters

Бреговата охрана на САЩ потвърди, че останките, намерени на мястото на издирвателната операция, са от изчезналия във водите на Атлантическия океан батискаф "Титан". Анализът им показал, че всички пътници на дълбоководния плавателен съд са загинали.

На 19 юни американската компания "ОушънГейт Експедишънс" съобщи, че е загубила връзка с "Титан", предназначен да превозва туристи до мястото на корабокрушението на "Титаник". Според североизточното подразделение на  бреговата охрана на САЩ комуникацията с батискафа прекъсва приблизително 1 час и 45 минути след гмуркането на 18 юни.

На 19 юни американската компания "ОушънГейт Експедишънс" съобщи, че е загубила връзка с "Титан", предназначен да превозва туристи до мястото на корабокрушението на "Титаник". Според североизточното подразделение на  бреговата охрана на САЩ комуникацията с батискафа прекъсва приблизително 1 час и 45 минути след гмуркането на 18 юни.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement