Защо пробиотици? 

Пробиотиците, наричани често „добрите бактерии“, са живи микроорганизми, които носят многобройни ползи за здравето, когато се консумират правилните щамове в правилните количества. Най-известните представители са Lactobacillus и Bifidobacterium, но светът на пробиотиците е необятен и изобилства от различни щамове и видове, всеки от които има уникални ползи. 

Тези миниатюрни, но мощни форми на живот играят незаменима роля в поддържането на деликатния баланс на нашия микробиом – разнообразната общност от микроорганизми, живеещи в тялото ни. С дейността си те подпомагат жизненоважни процеси като храносмилането и усвояването на хранителните вещества, като гарантират, че телата ни ефективно извличат и използват полезните вещества от храните, които консумираме. 

Пробиотиците служат като първа линия на защита в имунната система на нашето тяло. Около 70% от имунните ни клетки се намират в червата и това е мястото, където пробиотиците блестят. Те стимулират тези клетки, като подобряват способностите им за борба с болестите и засилват цялостния ни имунен отговор. Балансираният чревен микробиом, обогатен с пробиотици, образува здрава бариера срещу патогените, като затруднява установяването на вредните бактерии. 

Освен че укрепват имунната система, пробиотиците могат и да я регулират, предотвратявайки свръхреакции, които могат да доведат до възпаления и автоимунни заболявания. 

Нещо повече, пробиотиците могат дори да комуникират с мозъка, като влияят върху настроението и когнитивните функции, което допълнително доказва тяхната неразделна роля за цялостното здраве и благополучие. 

  • Разнообразният свят на кожния микробиом 

Подобно на оживената микробна общност в червата ни, кожата ни също гъмжи от разнообразни микроорганизми, известни като кожен микробиом. Тази сложна екосистема играе жизненоважна роля в поддържането на здравето на кожата – тя е бариера срещу въздействията на околната среда, подпомагаща естествените имунни реакции на кожата. Пробиотиците все по-често се използват и в допълнение към лечение на различни видове кожни състояния: 

  • Акне: Акнето е често срещано заболяване на кожата, което се характеризира с образуването на пъпки, черни точки и кисти, причинени главно от възпаление и свръхпроизводство на себум. Редица проучвания заключават, че пробиотиците могат да помогнат за лечение на акнето. Те действат, като балансират микробиома на червата и кожата и потискат растежа на Propionibacterium acnes – бактериите, за които е известно, че допринасят за появата на акне. Проучване, публикувано в Journal of Women's Dermatology през 2018 г., показва, че оралните пробиотици могат значително да намалят възпалителните лезии при възрастни с акне. 
  • Екзема и атопичен дерматит: Екземата, известна също като атопичен дерматит, е кожно заболяване, при което участъци от кожата се възпаляват, сърбят, зачервяват и напукват. Изследванията показват, че някои пробиотици могат да осигурят облекчение на пациенти, страдащи от екзема. Проучване от 2018 г. в Journal of Dermatological Treatment показва, че Lactobacillus rhamnosus може да намали интензивността на атопичния дерматит при децата. Пробиотиците действат, като подобряват бариерната функция на кожата, намаляват възпалението и съответно облекчават сърбежа и зачервяването, свързани с тези състояния. 
  • Зряла кожа и бръчки: Пробиотиците могат да бъдат и част от грижата за зрялата кожа. Като подпомагат естествените защитни механизми и засилват способността ѝ да се хидратира, те могат да забавят процесите на стареене. Проучване в Journal of Microbiology and Biotechnology (2015 г.) показва, че оралният прием на Lactobacillus plantarum подобрява хидратацията на кожата, което може да намали дълбочината на бръчките. 

Пробиотиците се оказват ключови за поддържане на хармонията на кожния микробиом и на свой ред – за подобряване на цялостното здраве на кожата. Увеличаващият се брой изследвания върху пробиотиците обещава още по-вълнуващи открития за техния потенциал в грижата за кожата.  

Един чудесен продукт за тази цел е B-protekt: добавка, която поддържa балансиран чревен микробиом. Здравето на червата ни е дълбоко свързано със здравето на кожата ни – връзка, известна като оста черва – кожа. Тази добавка може потенциално да повлияе положително на здравето на кожата, като поддържа здравето на червата, отбелязвайки важна пресечна точка на храненето и грижата за кожата. 

  • Приемане на пробиотиците за цялостна грижа за кожата 

Появяват се все повече иновативни продукти, включващи живи пробиотици или екстракти, които предлагат чист и сияен тен, нанасяйки се директно върху кожата. 

Редица продукти за локална грижа за кожата, като кремове, лосиони и серуми, вече съдържат пробиотични щамове, като Lactobacillus и Bifidobacterium, поради потенциала им да балансират микробиома на кожата и да укрепват нейното здраве. 

Отвъд сферата на продуктите за грижа за кожата, в холистичния подход към здравето на кожата не бива да се пренебрегва значението на храненето. Включването на богати на пробиотици храни в диетата ни може да подобри здравето на кожата отвътре навън. Редовната консумация на такива храни може да спомогне за създаването на стабилна чревна микрофлора, което с течение на времето да подобри и здравето на кожата. 

Традиционните ферментирали храни като кисело мляко и кефир са отлични източници на пробиотици. Те са не само вкусни, но и многофункционални, което улеснява включването им в ежедневната диета. Киселото зеле и кимчито, ферментирали ястия от зеле, също са богати на тези полезни бактерии.

А ако сте почитатели на газираните напитки, комбучата е един чудесен вариант. Това е газирана и леко подсладена напитка, направена от ферментирал чай, която се появява все по-често на пазара в последните години. 

Заедно продуктите за локално приложение с пробиотици, качествените хранителни добавки като B-protekt и храненето, богато на пробиотични храни, допринасят за отглеждането на по-здрав кожен микробиом и чревен микробиом. Заедно те представляват обещаваща стратегия за постигане на търсения блясък и свеж вид на кожата.  

В заключение, пробиотиците се превръщат в мощни съюзници в грижата за кожата, предлагайки обещаващи ползи, вариращи от намаляване на акнето до борба със стареенето. Чрез диетата и пробиотичните продукти за грижа за кожата тези полезни бактерии предлагат цялостен подход към грижата за кожата, доказвайки, че красотата наистина започва отвътре! И за финал, както винаги, изключително важно е да се консултирате с вашия дерматолог, за да намерите най-добрия режим, подходящ за индивидуалните нужди на вашата кожа.