Ако сте пациент с бронхиална астма или детето ви страда от това заболяване, настъпването на грипния сезон без съмнение ви изправя на нокти. За страдащите от астма една вирусна инфекция често протича по-тежко и крие допълнителни рискове. 

Факт е, че астмата и вирусните заболявания често се влошават взаимно. 

Проблемът е и широко разпространен - при половината от възрастните и при 85% от децата с астма, пристъпите са провокирани именно от настинка или грип. (1) Затова е много важно да се информирате добре за това как астмата и настинките или грипът си взаимодействат и как да контролирате състоянието си така, че да намалите риска да получите пристъп, свързан с вирусните инфекции.

Защо вирусните заболявания влошават астмата и могат да отключат пристъпи?

Обяснено по най-простият начин, вирусите и астмата атакуват една и съща система в човешкия организъм - дихателната. Това е причината пациентите с астма да са по-уязвими при настинка или грип. В тези случаи дихателната им система е подложена на “двойна атака”, а това повишава риска да получат пристъп или пък вирусната инфекция да протече по-тежко.

Казвайки това, трябва да уточним, че астмата далеч не е рядко срещано заболяване. 

Само в България има близо половин милион пациенти, които страдат от бронхиална астма.

Това е хронично възпалително заболяване, което протича със спазъм и оток на стената на дихателните пътища. Науката все още изяснява всички фактори, които причиняват астма, но в по-голямата част от случаите роля изиграва някакво алергично огнище в организма. Обикновено астмата се проявява още в детска възраст - преди навършване на 10 години. Обнадеждаващо за всички пациенти е това, че нерядко астмата се “израства”, тоест при подходящи грижи и адекватно лечение с времето проявите на болестта се смекчават и в даден момент напълно изчезват. И колкото по-добре контролираме болестта, успявайки да избягваме честите и тежките пристъпи, толкова по-добра е прогнозата.

Вече споменахме, че вирусите могат да предизвикат обостряне на астмата. Процесът обаче е двупосочен и наличието на астма в общия случай прави човек по-податлив на респираторни инфекции. Някои учени обясняват това с увреждането, което хронично възпаление като астмата нанася на епителните клетки на дихателните пътища. Така те стават по-уязвими и при попадане на вирусни клетки в тях по-лесно се инфектират.

Симптоми при хората с астма, когато настъпи вирусна инфекция



В тези случаи симптомите на вирусното заболяване се проявяват първи. Типичните за него хрема и кашлица обикновено водят до възпаление и на долните дихателни пътища, а това носи риск от обостряне и на астматичните симптоми. За астмата са типични задухът, стягането в областта на гръдния кош и подобният на свирене звук при кашлица.

Тъй като страдащите от астма са по-уязвими към усложнения при вирусно заболяване, възможно е да се появят и висока температура и втрисане. Това може да се окаже индикация за пневмония. Същевременно болките в гърдите и задухът са типични и за случаите на остър бронхит. Когато имаме преплитане на симптоми от такова естество, компетентната медицинска помощ е много важна. Колкото по-добре е запознат лекарят с вашата медицинска история и с предходните епизоди на обостряне на астмата, толкова по-точна диагноза ще може да постави на състоянието ви в момента и да определи най-доброто лечение.

Какво да правим, за да избегнем пристъпа на астма при настинка?

Двете заболявания трябва да бъдат лекувани поотделно, въпреки че почти винаги си взаимодействат и могат да се влошат взаимно.

Представете си астмата и вирусната инфекция като отделни, но скачени съдове. И когато двете състояния са налице едновременно, имате нужда от двоен подход. 

На първо място ще намалите риска от пристъп, като се уверите, че спазвате точно предписанията на лекаря си за контролиране на астмата. Добре е да направите допълнителна консултация с него с идването на грипния сезон. Вашият лекуващ лекар може да ви предпише допълнителни медикаменти, които да послужат като превенция на евентуален пристъп, ако развиете вирусно респираторно заболяване.

Самата вирусна инфекция има нужда от отделно третиране. В повечето случаи е задължително пациентът да си осигури достатъчно почивка и да приема обилно количество течности. За да не допускате възпалението да се влоши, погрижете се да освобождавате отделяния в носоглътката секрет, за да не дразни горните дихателни пътища и по възможност да не преминава към долните дихателни пътища и белите дробове. Ще ви бъде полезно винаги да имате у дома компактен и удобен за използване инхалатор като Zano Inspire. Благодарение на своя тих режим на работа, Zano Inspire е подходящ да облекчи и най-малките пациенти, тъй като децата често се плашат от по-шумните устройства и използването им ги стресира.

Важно е да вземете мерки за овладяване на вирусната инфекция навреме. Реагирайте още при изявата на първите симптоми, включително отпадналост, главоболие, бистра хрема. Ще подсилите организма с достатъчно сън, лека храна, топли супи и чайове. 

Направете всичко необходимо, за да избегнете честите вирусни инфекциии

Всяка една настинка или грипна инфекция крие риск за пациентите с астма и е възможно да предизвика пристъп. Няма как да промените този факт, макар че с правилното и навременно лечение и на двете състояния значително ще намалите риска.

Друг важен аспект на грижата за пациентите с астма е да се намалят до минимум заразяванията с респираторни вируси.

В есенно-зимния сезон всички се стремим да избегнем честите инфекции. Но за страдащите от астма и особено за децата това е още по-важно. Доказано е, че децата, прекарали тежки респираторни вирусни инфекции до навършването на три години са изправени пред по-висок риск да развият астма в бъдеще. (2) А за тези, които вече имат диагноза бронхиална астма, правилните предпазни мерки могат да смекчат състоянието и да намалят честотата на пристъпите.

Тези предпазни мерки намаляват риска от вирусни инфекции:

• По възможност в грипния сезон избягвайте закрити места, където се струпват големи маси хора;

  • Спазвайте безупречна хигиена. Мийте ръцете си често и недейте да пипате лицето си или да си търкате очите, когато сте навън;
  • Проветрявайте достатъчно често у дома и почиствайте местата, по които най-често полепват болестотворни частици. Такива места са например бравите на вратите, както и мобилните телефони.
  • Можете вечер да правите промивки на носоглътката със солена вода или физиологичен разтвор;
  • Закалявайте организма с редовна, умерена физическа активност. Правете излети сред природата в почивните си дни.
  • Избягвайте излагането на цигарен дим, в това число и на така нареченото пасивно пушене. Спазвайте това правило винаги, но още повече когато е налице и настинка, която може да предизвика астматичен пристъп.

    Всички тези полезни навици не костват много, а същевременно могат да ви помогнат да боледувате по-рядко и така да намалите и притесненията си от възможен астматичен пристъп.

    Спазването им е много важна част от профилактиката при всеки пациент с астма, независимо дали е възрастен или дете. Колкото по-редки са възпаленията от вирусен характер, толкова по-облекчени ще са дихателните ви пътища и по-голям шансът астматичните прояви да бъдат контролирани. А в най-добрия случай - с времето напълно да отшумят.


1 - https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fmicb.2014.00226/full

2 - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17353039/