Хиалуроновата киселина може да бъде намерена в множество от човешките органи и тъкани – кожа, клапите на сърцето, стъкловидното тяло на окото, ставния хрущял и синовиалната течност, както в съединителната, епителната и нервната тъкан.

След като ви представихме първата част за приложението, страничните ефекти и рисковете от хиалуроновата киселина, сега преминаваме напред.

Синтез на хуалуронова киселина

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Синтезата на хиалуроновата киселина с търговска цел е възможна от гребен на петел, витреус от телешки очи, пилешки хрущял и чрез микробна ферментация.

В миналото, поради голямото ѝ молекулно тегло, абсорбцията на хиалуроновата киселина в гастро-интестиналния тракт е била невъзможна.

Днес, с развитието на ензимните технологии е възможно получаването на по-нискомолекулни полимери на съединението. Това позволява лесна абсорбция на хиалуроновата киселина, когато тя се приема през устата.

Препаратите за поддържане на кожата (кремове, лосиони и таблетки), съдържащи хиалуронова киселина, повишават съдържанието на влага в повърхностните слоеве на кожата. Те снабдяват зрялата и суха кожа трайно с вода, водят до изглаждане на кожната повърхност и укрепват съпротивителните сили на кожата.

Недостатъци на хиалуроновата киселина

Недостатъците на хиалуроновата киселина са малко, поради факта, че тя е естествено вещество в човешкото тяло. Те са свързани с начина на приложение и трайността ѝ. Като дермален филър хиалуроновата киселина има временно действие и е необходимо непрекъснатото ѝ приложение. Има трайност малко над година и е необходимо подновяването на филърите за запазване на ефекта им.

Външното приложение чрез различни козметични продукти също дава добри резултати, но по-бавни и не напълно предвидими. Ефектът не може да се сравни с този, при инжекционно приложение.

Снимка: iStock

Инжекционното приложение на хиалуроновата киселина има някои контраиндикации (противопоказания). Нарушенията на съсирването на кръвта могат да доведат до хематоми (кръвоизливи по кожата), синини, трудно зарастващи малки ранички и др. По същия начин действа и приемът на антикоагуланти (лекарства, които възпрепятстват съсирването на кръвта). Инфекциозните заболявания с различна етиология трябва да бъдат открити и лекувани преди приложението на филър, както и различни кожни заболявания.

По време на бременност и в период на кърмене не се прилага инжекционен филър, въпреки че няма конкретни доказателства за вредата на хиалуроновата киселина по време на този период.

При възпалителни образования на лицето и проблеми със съединителната тъкан не се прилага инжекционно хиалуронова киселина, тъй като може да се наблюдават нежелани усложнения и непредвиден ефект. При цикатрикси (белези) по лицето от травми е необходимо да се направят допълнителни изследвания на слоевете на кожата, за да се избере най-подходящата манипулация. Онкологичните заболявания са абсолютно противопоказание за поставянето на филър.

При индивидуална непоносимост към прилагани лекарства трябва да се внимава с конкретните съставки на избрания филър. Необходимо е да се направят тестове преди предприемане на процедурата. Също така при други козметични процедури (по-рано въведен ботокс, пилинг) е необходимо да бъде предупреден специалистът, който ще извърши манипулацията. Периодът между инжектирането с хиалуронова киселина и пилинга не трябва да е по – малко от 2 седмици.

Важно е да се използват филъри от една марка, или такива, чиято съвместимост е сигурна, за да не се получават реакции, свързани с различия в състава на използваните хиалуронови филъри. Противопоказания за прием на хиалуронова киселина на капсули са бременност и кърмене, онкозаболявания и индивидуална непоносимост.