Да изкажем личното си отношение по даден въпрос, но да го направим така, че да не стигнем до конфликт с отсрещната страна – това е от изключително значение, за да не допуснем влошаване на отношенията и неразбирателство помежду ни.
Неминуемо е, когато двама души общуват често и имат различни гледни точки, а междувременно са подложени на стрес, да влязат в спор.
Дали това ще е половинката ни, шефът, родителите или приятелите ни, ние сме длъжни да се опитаме да направим всичко възможно, за да запазим добрия тон и уважение, както и да не допуснем темата на разговор да бъде причина за драматичен развой.
Без претенциите за изчерпателност, ви поднасям седем стъпки за постигане на по-градивна и позитивна дискусия:
Първо помислете, след това говорете
Да обмислите внимателно начина, по който да започнете разговора, е от ключово значение как той ще протече и как, разбира се, ще завърши. В случая е важно да проявите уважение към отсрещната страна и деликатно да засегнете въпроса, като говорите спокойно.
Избягвайте нападките и дрязгите, които могат само да влошат ситуацията. Например вместо да кажете на половинката си "Ти никога не се интересуваш от моите проблеми", по-добре е да го попитате:
"Искаш ли да ти споделя какво ме тревожи в последно време?"
По реакцията на партньора ви ще разберете доколко го е грижа за вас и доколко не.
Извинете се, ако се налага и сте сбъркали
Ако сте постъпили неправилно, намерете начин да се извините. Признавайки грешката си пред партньор, приятел или колега, е признак на добро възпитание, уважение и зачитане правото на мнение на отсрещната страна. Подобно поведение, освен че ще ви позволи да избегнете конфликт, е и най-верният път към запазването на добрите човешки отношения.
Не преувеличавайте
Внимавайте какво говорите, когато защитавате собствената си позиция по време на спор. Не преувеличавайте. Ако събеседникът ви, с когото имате среща, закъснява, не го посрещайте с думите:
"Ти никога не си нареме!"
Това ще породи дискомфорт и неприязън в човека насреща.
Не повишавайте тон
Най-важното нещо, когато изразявате личната си позиция по даден спорен въпрос, е да запазите добрия тон и да не повишавате глас. Ако започнете да говорите високо, рискувате да предизвикате събеседника ви да постъпи по същия начин. Следователно децибелите ескалират, напрежението се увеличава и сблъсъкът ще доведе до скандал.
Затова запазете самообладание и се постарайте да говорите спокойно. Кажете:
"Съжалявам, но повиших тон, но този въпрос е изключително важен за мен."
Продължете дискусията, но вече със спокоен глас. Ако пък отсрещната страна първа повиши тон срещу вас, поемете си въздух и помолете учтиво човека насреща ви да се успокои.