Наличието на хемороиди, нацепването на ануса, пролапс (изпадане) на правото черво, запек или диария могат да предизвикат неприятен сърбеж в тази област. Възможно е да премине след почесване и потъркване, но често сърбежът се усилва, а зачервяването обхваща и околната кожа на седалището. Разранената кожа става отлична входна врата за инфекции.

Понякога сърбежът на ануса се причинява от гъбички, псориазис, екзема, алергия, папилома вируси. 

За намаляване на дискомфорта от сърбежите, намажете аналната област със зехтин.

Снимка:Thinkstock/Getty Images

Хората често се чешат през нощта и не осъзнават, че го правят. При тези случаи е необходима консултация с лекар, за да се направи изследване за острици, гъбички, папилома вируси.

Остриците са малки паразити, около 1,5 см. Те могат да живеят в червата и изпълзява от ануса през нощта. Снасят яйцата си в кожата около ануса и причиняват силен сърбеж нощен сърбеж.

Има храни, които раздразват ануса. Такива са лютите чушки и чили сосовете.

Хората с по-суха и чувствителна кожа реагират дори на ароматизираната и оцветена тоалетна хартия. Прекаленото миене с използване на сапун, премахва липидната мантия на лигавицата, изсушава кожата и се появява напукване с анален сърбеж.

Ректалните кремове обикновено съдържат хидрокортизон, който облекчава сърбежите и позволява наранената кожа по-бързо да заздравява.

Преди лягане си направете седяща топла вана с разтворени във водата сода бикарбонат и екстракт от лайка. За да предотвратите запека, увеличете консумацията на пълнозърнести храни, плодове и зеленчуци и изпивайте по 8 чаши вода.

Снимка:Thinkstock/Getty Images

Много важно е да се спазва строга хигиена.

Измивайте аналната област след всяка дефекация с хладка вода. Попивайте добре с хавлиена кърпа, без да разтривате. Носете удобно памучно бельо, за да не се създават условия за изпотяване.