Човекът, като единствения вид, който може да готви, всъщност все по-рядко готви. Само в САЩ 28% от американците не могат да готвят. Под готвене се имат предвид елементарни кулинарни умения, като това да добавиш вода към инстантни макарони и да ги свариш, без да направиш пожар от това.

Ето няколко ползи от готвенето и печенето, които е добре да знаете.

Храната е съществена част от живота на хората. Но някак ни се иска да прескочим етапа с готвенето, за което все не ни остава време. Важното, което се пропуска по този начин, е, че готвенето може да ви помогне да се чувствате по-щастливи.

Снимка: iStock


Според ново проучване, публикувано в "Journal of Positive Psychology", хората, които готвят често, се чувстват по-спокойни и по-щастливи в ежедневието си. В този интересен опит се включват 658 души, които включват в ежедневието си печене или друга кулинарна техника. Това ги кара да се чувстват много по-ентусиазирани на следващия ден.

Това не е първото изследване, което работи в тази посока. Има много резултати, показващи, че готвенето и храненето са неразривно свързани с положителните чувства. Само през последните няколко години психолозите са започнали активно да изследват кулинарната терапия

Приготвянето на храна предизвиква чувство на на удовлетвореност от постигнатото и гордост за това, което сте направили. В допълнение, храната се услажда на всички. Замислете се само колко често сте посягали към кутията със сладолед или блокчето шоколад,когато сте тъжни. Храната носи спокойствие и дори развеселява. Гладните хора са изнервени, гневни, не могат да се концентрират и често избухват. Когато се нахранят, отново се чувстват балансирани и способни да използват капацитета си за работа или друго. 

Снимка: Pinterest.com


Готвенето е терапия, която може да помогне на хората да се справят с депресия и тревожност. Повтарящите се движения, които идват от техники за готвене (например рязане на лук и моркови, белене на яйца, разбъркване и др.) могат да помогнат да активирате различни центровете на мозъка и организмът да освободи допамин - от хормоните на щастието. 


Ако нещо ви притеснява и сте нервни, понякога готвенето може да ви помогне да преодолеете това състояние. То може да бъде и социалната дейност, която да ви изведе от дупката, в която сте изпаднали. Все пак, готвенето не е универсално лечение. Ако нямате никакви умения, не ви влече и всеки път,когато отваряте консерва, се порязвате или пържейки яйца, ги загаряте, по-добре не си причинявайте допълнителен стрес. 

Готвенето дава усещане за контрол над живота. Първо - избирате продуктите, контролирате температурата, добавяте нужните количества. От изборите, които сами правите, зависи и крайният резултат. Именно те носят и усещане за спокойствие, че ситуацията е под контрол. Дори нещо да се обърка в рецептата и да не се получи, това е така, защото самите вие така сте го направили. Ако
 направите перфектно ястие, ще се радвате на чувството за гордост от доброто постижение.