"Ей, сега само да си пусна едно кафенце" - ми казва Николай, преди да седнем да си поговорим за участието му в MasterChef. Той напусна предаването след достойни двубои с трудни противници и минимални грешки при приготвянето на кюфтета, ябълково бение с ванилов сос и вулован с пиле, сметана и трюфел. Звучи сложно, нали? Всъщност той започва да готви от 7-годишен, така че за него сигурно е простичко. Ето и какво разказа специално за bistro.bg.

Разкажи ни кога и как се появи любовта ти към готвенето?
Появи се още когато бях много малък. На 7 години се преместихме с майка ми да живеем в Италия. Наложи ми се сам да си готвя. Дали защото бях длъжен, или просто се случи естествено, но започнах да готвя и ми хареса. Когато бях на 8 г., подпалих кухнята, докато готвех паста със сметана и гъби. Сложих сметаната на котлона и отидох до тоалетата. Казах си какво пък ще се случи за 1 минута. Не знаех, че сметаната така бързо изгаря. Излязох и всичко беше в черен пушек!

Какво ти беше най-трудно в MasterChef?
Играта, в която трябваше да изчисляваме колко калории има в ястията. Времето също ме притискаше, но само за ястия, за които не се чувствах сигурен как да сготвя. В повечето случаи ми беше достатъчно и успявах да се спарвя. Все пак трябваше да готвим само за една чиния.

Кое е най-ценното, което научи във формата?
Успях да видя с главни готвачи и много хора, които се занимават професионално с кулинария. Срещнах се с Емил Минев - директора на „Льо Кордон Бльо”, когото съм гледал само на клипчета. Членовете на журито са много готини и супер свежи. Ценни са ми и запознанствата с всички участници. MasterChef успя да ни събере много хора на едно място, което в реалния живот няма как да се случи. Сформирахме се много готин екип там. Имам си двама-трима, с които наистина станахме добри приятели.

Твоето предложение за ястие, което може да приготви всеки, набързо след работа?
Паста с песто. В едно канче слагаш пресен босилек, пармезан, кедрови ядки, сол, пипер, зехтин и пасираш. Пускаш пастата да се вари. Две минути преди готовност я вадиш, слагаш при пестото и готово.
Винаги пастата се слага в соса, не обратното. Редно е първо да се загрее сосът и пастата да се довърши като готвене в него. Самата паста пуска нишесте, което помага слепването и действа като спойка между нея и соса.

Коя е любимата ти храна?
Израснал съм между пастата, ризотото и пицата. Много харесвам пълнените пасти. Любими са равиолите със спанак и рикота. Обичам лесно приготвени ястия, с не много продукти. Така може да се усети вкуса на всеки продукт, без да се натрапват много различни компоненти и да става бъркотия.

Наближава Гергьовден. Твоят съвет към читателите на bistro.bg как да си приготвят агнешко?
Обичам да обръщам малко повече внимание на продукта. Аз лично бих пуснал агнето на 60 градуса във фурната и бих го оставил да се пече цял ден. Така ще стане крехко и като го хванеш – месото ще пада от кокъла. Може да се сготвят и дреболийки – например бъбреци и момици в масло. За гарнитура - пюре от спанак, а също и свежа салатка. И всичко това украсено добре.

Какво ще правиш след
MasterChef?
Имам някакви идеи. Искам да създам тематични вечери с някои от другите участници. Искам и аз самият да си ги правя. Мисля, че не успях да покажа всичко, което мога да правя в MasterChef. Искам да покажа на хората, че мога да готвя добре и вкусно. Надявам се да го направя чрез тези вечери и хората да идват. Мисля да се насоча към готвенето в професионална кухня, тук, в България. Ще направя всичко възможно да вляза в бранша максимално дълбоко. В момента, в който се случи, ще го започетам като спомен и с нова татуировка.