Тази история започва преди 8 години и се крие зад неочакваната за един икономист страст да изразява себе си не чрез цифри и анализи, а чрез формата на натуралния сапун, неговия аромат и визия. Lavender Blue е името, зад което се крият нежни към кожата, луксозни, натурални сапуни с история.
Някои от тях са с вид на кексчета - изкусителна и вкусна визия! Дори са покрити със сметана. Но - не яжте тези кексчета! Дори да прилича на сладкарска, тази сметана е сапунена и макар да е без калории, не става за хапване. Предварително изстудената сапунената смес се разбива с миксер, докато остави връхчета. След това се поставям в пош с накрайник и се украсява. Декорациите и оцветяването за Lavender Blue са страст, експеримент и въображение.
Защо Lavender Blue, а не Pink Rose, например, чудя се.
"Защото Marillion изпълниха: „Lavender“, отговаря ни Мария Кичукова. "И не само, синьо-лилавото на лавандулата е омайващо, пренася те в други измерения. Представете си лавандулово поле през юни. Лавандуловото масло е едно от маслата с най-широко приложение в ароматерапията. Прибягвам до него най-често за всеки вид неразположение, повдига духа през зимните месеци и е подходящо и за най-малките."
Мария се е обучавала в Канада. Ръчно направените сапуни и козметика са много разпространено хоби и бизнес по тези ширини. Канадците предпочитат дървесните, земни, смолисти и сладки аромати - атласки кедър, черен смърч, дъбов мъх, ветивер, пачули, ванилия. Но вече съществуват курсове, групи и обучения, където всеки би могъл да получи знания как прецизно и безопасно да приготви натурален сапун или козметика у дома. В България Мария провежда подобни обучения от 2014 година, като последното за 2017 е било през ноември в Трявна, съвместно с Fairy Scents - ателие за натурална ръчно приготвена козметика и парфюми.
Студеният метод, по който се приготвят сапуните, е метод, при който не се добавя топлина към процеса. Сапуненият пудинг се излива във формата и реакцията, която протича от смесването на мастните киселини с водния разтвор на натриев хидроксид е достатъчна, за да произведе натурален сапун. Използвайки такъв сапун, доставяме на кожата и сетивата си преди всичко удоволствие, мекота, подхранване. Маслата в основната рецепта са съставени от различни мастни киселини, които пренасят своите качества в завършения продукт.
Спомням си, че и моята баба правеше домашен сапун - големи калъпи с телесен цвят и остра миризма, които използвахме основно за пране на дрехи. Но те никак не приличат на натуралните сапуни на Lavender Blue. "Най-очевидните разлики за мен между сапуна на баба и моите сапуни е в качеството и вида на използваните масла, метода и прецизността, с която приготвям сапуните си. Вегетарианка съм от 12 години, заменила съм свинската мас на баба с твърди масла като кокосово масло, какаово масло и карите. Течните масла, които най-често използвам, са зехтин, прасковено, конопено, масло от оризови трици, масло от синя слива, арган."
Мария живее на село. И споделя, че животът на село може да бъде също толкова динамичен, както и този в града. Започва деня си с вдъхновяващи изгреви, чаша горещо кафе и гледка към камбанарията на малката църква. Работата в двора напролет и растенията, за които се грижат, са най-добрата медитация за нея. Всеки един детайл от заобикалящата я природа може да бъде причина за създаването на нещо ново и красиво от нея.
Подходящи ли са тези сапуни за деца, би се запитал всеки, който е харесал сапуните и има малчугани у дома. За децата се препоръчват сапуни с висок процент течни масла, например 70-80% зехтин, обогатени с козе мляко или свежо авокадо. Добре е те да са без аромат или пък да са нежна комбинация от лавандула и римска лайка.
Независимо дали обичате кремообразната пяна, или по-големите въздушни балончета, синергията от аромата и усещането върху кожата създават вашия ритуал, с който започвате и завършвате деня си.