Говеждият бульон е продукт, изключително полезен за човешкия организъм. Сещаме се за него, когато захладнее, нападнат ни хрема и кашлица, или когато приготвяме рецепта с бульон в състава й. Но всъщност е редно да го включваме в менюто си много по-често и затова има редица основателни причини.
Бульонът повишава имунитета и заздравява костите
Костният бульон е богат на желатин, глицин и аминокиселини, които са жизненоважни. Напитката се препоръчва от специалисти за възстановяване на организма след тежко заболяване. Той е пълноценна храна за бременни и за деца, заради съдържанието на глицин, което е важно за растежа. С него може да повишите имунната система, да доставите на тялото ценни минерали и микроелементи.
Бульонът разкрасява – полезен на косата и кожата
Бульонът е съкровищница, пълна с колаген. Всяка жена знае колко важен за красотата й е този елемент. След 25-ата година организмът ни губи способността си активно да произвежда нужния на тялото колаген с по 1,5% на година. Затова има нужда от малко помощ отвън. Такава можем да му доставяме с помощта на хранителни добавки (колаген на прах или хапчета), както и под формата на костен бульон.
Изберете бульон от животни, отгледани в България
Българското родопско говедо е високо устойчиво на различни заболявания животно. Може би това е и една от причините за тяхното дълголетие. Когато животното е отглеждано свободно и чисто, това дава гаранция за качествен изходен продукт. Когато избирате месо за готвене и продукти, от които да направите бульон, интересувайте се с какво са изхранвани животните и как са отглеждани. Дългата и свободна паша в планините, в естествената за живот среда на говедата позволява естествено чист продукт. Тогава и вкусът на месото е много по-различен от този на животни, които са интензивното угоявани с концентрирани фуражи и смески. Пасищното, свободно отглеждане позволява по-бавно и по-качествено качване на месо, богато на витамини Е, B, бета каротин, калций и магнезий, с напълно усвояемо ОМЕГА 3 при консумация.
Как да си направим основен говежди бульон?
За направата на бульон са ви нужни 1 кг кокали. За предпочитане да са тръбни, които съдържат костен мозък. Варят се на ниска температура за поне 24 часа. Това позволява да се извлекат максимално полезните вещества. Другите две задължителни съставки са непастьоризиран и нефилтриран оцет и вода. Оцетът се добавя, за да се извлекат минералите и солите от костите. В крайния продукт вкусът и ароматът на оцета не се усеща. По желание допълнително може да се добавят зеленчуци - моркови, праз, целина, картофи или гъби. Те омекотяват и обогатяват вкуса. Подправките също са по желание - сол, черен пипер и различни видове билки, които задължително се слагат накрая.
Един килограм кокали се варят в 4 литра вода и се добавя 50 мл оцет. Кокалите трябва да са изяло потънали под водата. Докато заври, котлонът е включен на максимална мощност. След това температурата се намалява, а бульонът периодично се отпенва с решетъчна лъжица. Бульонът се оставя да къкри 24 или 48 часа.
След като се охлади леко, готовия бульон може да налеете в стъклени бутилки или бурканчета и да замразите. Използвайте за пиене или при готвене. Може да издържи, без да променя вкусовите си качества и полезността, до половин година.