Свикнали сме да асоциираме тънко нарязаните парченца най-вече с картофи, с нездравословно пържене, тежка мазнина и много сол. Защо? Защото това е продуктът, който ни се предлага масово в магазинната мрежа. Ако и вие сте фенове на чипса обаче, в никакъв случай не се чувствайте задължени да купувате точно това. 

Готвенето е фантазия и вкус! 

Вместо картофи - цвекло, тиква, зелен боб.

Вместо пържене - сушене или печене.

Вместо олио или палмово масло - зехтин.

Вместо консерванти и овкусители - свежи подправки и хапване на току-що приготвен чипс.

Чипс от лилави картофи и батати

Разноцветните кръгчета със сигурност ще бъдат много по-забавни за децата и ще ги хапнат с удоволствие. Имайте предвид, че бататите са сладки - на вкус приличат много повече на тиква, отколкото на традиционните картофи. Нарежете ги на тънки кръгчета, поръсете със зехтин и овкусете. Розмаринът и мащерката чудесно се комбинират с цветния чипс. Поставете в тава, застлана с хартия и изпечете за 20-25 минути. 

Снимка: iStock

Чипс от тиква

Обелете и нарежете тиквата на тънки и дълги парченца. Загрейте фурната на 230 градуса. Подредете парчетата в намазнена тава. Поръсете ги със сол и леко лют пипер (той ще балансира сладостта на тиквата). Печете до златисто 20 минути. По средата на печенето разбъркакайте.

Снимка: iStock

Сух чипс от зелен фасул

Ако имате уред за сушене на плодове, подредете зеления фасул върху тавите и сушете при температура 50-55 градуса. Добре е зеленият фасул предварително да се запари, докато стане прозрачен. Тъй като сушенето отнема повече време (по препоръки на производителите на уредите поне 10 часа), друг вариант за подготовка е изпичането във фурна. 

Подправете чипса със сусамово олио. Докато е топъл, може да поръсите с пармезан или ситно смлени печени бадеми. 

Снимка: iStock

Как е възникнал чипсът?

Първоначалната рецепта за картофен чипс е създадена в Саратога Спрингс, Ню Йорк, на 24 август 1853 г. Ядосан от един редовен посетител, който многократно му връщал пържените картофи под предлог, че били твърде дебело нарязани и меки, готвачът на хотел Moon Lake Lodge, Джордж Кръм, решил да се пошегува и нарязал картофите на много тънко, изпържил ги, докато станали хрупкави, и ги посолил допълнително. Противно на очакванията на готвача, посетителят (твърди се, че това бил железопътният магнат Корнелиус Вандербилт) харесал новия вид пържени картофи. Така те започнали редовно да се предлагат в менюто на ресторанта под името „Саратога чипс“.