Бебето е на път? Чудите се откъде да започнете, за да въведете себе си и дома си в хармония и ред. Сигурно вече сте "запретнали ръкави" и умът ви целеустремено препуска из всички кътчета на бъдещата детска стая. Мястото на детското легло, цвета на стените и шарката на новия килим най-сене ясно изплуват в представите ви. Дотук добре. Броени месеци (а може би и по-малко) остават до пристигането на дългоочакваното Щастие, но вие все така се чудите готови ли сте за посрещането му?!

За да ви помогна малко, ви предлагам да хвърлите поглед на текста по-долу и да се запознаете с някои от най-важните неща, които трябва да предприемете преди голямото събитие:

Обезопасете дома си

Отрано се погрижете да превърнете не само детската стая, но и целия дом в безопасно място за забавление и игри на малкия палавник.

•Поставете омекотители на всички остри ъгли

•Сложете обезопасителни лостчета на вратите, за да се избегне риска от притискане на малките пръстчета

•Покрийте всички електрически контакти с предпазители

•Ако имате вътреши стълби, които свързват две нива на жилището ви, непременно сложете обезопасителни вратички и в долната и в горната част на стъпалата

•Фиксирайте кабелите така че да не могат да се местят и дърпат. Най-добрият вариант е те да са фиксирана така, че да бъдат скрити от погледа на детето.

•За да осигурите нон-стоп топла вода за малкия бебо, хубаво е да инсталирате подходящ електрически нагревател за вода.

Заредете хладилника с лактогенни храни

Едно от най-естествените безпокойства на повечето майки са свързани с въпросите дали и как да запазят способността си да кърмят по-дълго време своето бебе. В тази връзка консултацията с личен лекар, с педиатър или акушер-гинеколог ще бъде от изключителна полза за бъдещата мама. Специалистът ще даде най-добри насоки в това отношение, ще ви препоръча консултант по кърменето, който ще ви даде наставления относно някои тънкости покрай подготовката и самия процес, както и какви продукти да избягвате и какви да предпочитате. За щастие природата ни е дарила с достатъчно храни, които да стимулират и поддържат добрата лактация на младата майка. Известни с лактогенни те си свойства, например са кайсиите, морковите, бататите и доматите. За препоръчване е храната на майката-кърмачка винаги да преминава през огън заради образуването на каротин, който пък от своя страна се явява силен стимулатор на лактацията.

Купете и инсталирайте бебешко столче за семейния автомобил

Внимателно прочетете указанията, като спазите всяка една точка в тях.

Ако имате по-големи деца, приобщете ги

Ако имате по-големи деца, приобщете ги към общата радост и грижи за новия член на семейството. Отделяйте достатъчно време и внимание на малчугана до себе си, като го подготвите за пристигането на по-малкото му братче или сестриче, дискутирайте и търсете общи решения, в това число – за името на бебето, за дрешките и играчките, които трябва да се набавят и т.н. Така детето ви ще се почувства по-значимо и няма да страда от липса на внимание и обич.

Изберете педиатър

Навреме се консултирайте със съответния заинтересован кръг от лица – личен лекар, акушер-гинеколог, родители, близки, роднини – и изберете подходящия за вас педиатър. Свържете се с него, уведомете го за предстоящото събитие и установете трайни контакти.

Информирайте се

Възползвайте се в месеците преди раждането да се образовате и информирате за ранните, най-елементарни, но първостепенни потребности на малкото човече, като например колко време от денонощието бебето ще спи, колко пъти ще се храни, кога и с каква продължителност трябва да бъдат разходките. Много добре трябва да сте запознати с характерните белези и признаци на бебешките неразположения – колики, повръщане, зъбчета и т.н.

Поделете безсънните нощи

Още преди бебето да е пристигнало, трябва да сте наясно с истината, че споделената радост е двойно по-голяма радост, а споделените трудности - наполовина по-леки. Ето защо е много важно от самото начало и майката, и бащата да си поделят тревогите, притесненията, трудностите и безсънните нощи. Безсънието е едно от най-тежките проблеми, с които родителите се сблъскват. Затова едно споразумение в това отношение е добре дошло и за двамата.

Последни приготовления преди голямото събитие - направете списък

Най-късно 1 месец преди термина си пригответе багажа за родилния дом с необходимите вещи за вас и вашето бъдещо бебче. Подгответе подробен списък с нещата, задължителни за посрещането и осигуряването на комфорта на малкото същество, запътило се към белия свят. Неоценима помощ при изготвянето му ще ви окаже вашият личен лекар, педиатърът, близка приятелка – вече майка, или специализираната литература.